
Prawidłowe przygotowanie wniosku restrukturyzacyjnego to warunek, bez którego spełnienia postępowanie po prostu nie może zostać zainicjowane. O czym należy więc pamiętać, opracowując takie podanie? Aby postępowanie restrukturyzacyjne zakończyło się sukcesem, niezbędne jest naprawdę solidne przygotowanie takiego wniosku. Restrukturyzacja zadłużenia uzależniona jest w dużej mierze od poziomu przedstawionego podania. Dzięki lekturze poniższego tekstu dowiesz się przede wszystkim:
- jak wygląda postępowanie naprawcze i jakie znaczenie dla jego przebiegu ma wniosek o restrukturyzację;
- o czym pamiętać opracowując wniosek o restrukturyzację;
- jak wypełnić wniosek restrukturyzacyjny do banku;
- jak uzasadnić wniosek restrukturyzacyjny.
Spis treści
- Wniosek o restrukturyzację – kiedy się go sporządza?
- Najważniejsze elementy każdego wniosku o restrukturyzację
- Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz postępowania układowego
- Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego
- Wniosek o zatwierdzenie układu w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu
- Uproszczona restrukturyzacja – specyficzny przypadek otwarcia postępowania
- Złożenie wniosku restrukturyzacyjnego – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
- Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?
- Jak wnioskować o restrukturyzację zadłużenia?
Przygotowanie pisma procesowego zawsze stanowi poważne wyzwanie – a zwłaszcza w tak skomplikowanej materii, jak prawo restrukturyzacyjne. Tymczasem w postępowaniach naprawczych zachodzi konieczność opracowywania różnego rodzaju podań, spośród których najważniejsze – gdyż warunkujące możliwość prowadzenia sprawy – są wnioski o rozpoczęcie postępowania lub ewentualnie o zatwierdzenie układu. O czym nie wolno zapominać przygotowując te dokumenty? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna dla każdego, kogo dopadły kłopoty finansowe.
Wniosek o restrukturyzację – kiedy się go sporządza?
Zgodnie z Prawem restrukturyzacyjnym postępowanie restrukturyzacyjne – co do zasady – rozpoczyna się na wniosek złożony przez dłużnika. Tym samym wniosek restrukturyzacyjny jest jednym z podstawowych dokumentów w procedurze naprawczej. Przedmiotowym wnioskiem jest wniosek o otwarcie postępowania naprawczego oraz o zatwierdzenie układu przyjętego w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
W postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik samodzielnie zbiera głosy wierzycieli „za” i „przeciw” układowi. Procedura ta toczy się bez udziału sądu, który rozpoznaje dopiero wniosek o zatwierdzenie przegłosowanego układu. Właśnie z tego względu podanie to traktuje się, jako wniosek o restrukturyzację. Dlatego zastanawiając się, jak wypełnić wniosek o restrukturyzację należy złożyć, nie wolno zapomnieć czym w ogóle jest postępowanie naprawcze.
Należy pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne nigdy nie jest wszczynane z urzędu. Do jego zainicjowania zawsze konieczny jest wniosek legitymowanego podmiotu. Najczęściej jest nim dłużnik, jednak w niektórych okolicznościach może to być np. kurator osoby prawnej bądź wierzyciel (lub wierzyciele) posiadający odpowiedni procent sumy wierzytelności. Podobnie postępuje się w przypadku innych typów restrukturyzacji niż postępowanie prowadzone na mocy Prawa restrukturyzacyjnego, jak np. restrukturyzacja kredytu. Również w tym przypadku trzeba złożyć wniosek restrukturyzacyjny do banku, o którym napiszę w dalszej części tekstu.
Przeczytaj także: Restrukturyzacja – wyjaśniamy co to jest i jakie są jej rodzaje
Warto podkreślić, że swego czasu została opracowana nowela Prawa restrukturyzacyjnego. Na jej mocy obwieszczeniu w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości miało podlegać:
- Zarządzenie o wpisaniu do repertorium wniosku restrukturyzacyjnego złożonego przez dłużnika;
- Prawomocne zarządzenie o zwrocie wniosku restrukturyzacyjnego złożonego przez dłużnika;
- Prawomocne postanowienie o odrzuceniu wniosku restrukturyzacyjnego złożonego przez dłużnika;
- Prawomocne postanowienie o oddaleniu wniosku restrukturyzacyjnego złożonego przez dłużnika;
- Prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego złożonego przez dłużnika.
Osoba zadłużona ma obowiązek złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. To właśnie ten Rejestr został opracowany zamiast Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Każdy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej powinien o tym pamiętać, gdyż podjęcie decyzji o przeprowadzeniu działania naprawczego wymaga założenia konta w Krajowym Rejestrze. Właściwie jedynym sposobem na ominięcie tego obowiązku pozostaje ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika. Zawsze możesz skorzystać z takiego mechanizmu, a kluczowa w praktyce będzie tu data zawarcia Twojej umowy z pełnomocnikiem. Działa tutaj analogiczny mechanizm do wyboru doradcy restrukturyzacyjnego, który będzie pełnił funkcję nadzorcy układu.

Najważniejsze elementy każdego wniosku o restrukturyzację
Wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego zawsze jest ściśle uzależniony od tego, które z postępowań ma zostać zainicjowane. Właściwie w przypadku każdego z czterech postępowań – a także uproszczonej restrukturyzacyjnej, która może zostać rozpoczęta jeszcze do końca listopada br. – ustawodawca określił specyficzne warunki, jakie musi spełnić to podanie. Nie zmienia to faktu, że możliwe jest wskazanie najważniejszych elementów, które powtarzają się w każdym z nich. Są to składniki, które musi spełniać każdy wniosek restrukturyzacyjny.
Przede wszystkim należy pamiętać, że wniosek restrukturyzacyjny musi zostać skierowany do właściwego sądu, określonego według reguł zdefiniowanych przez ustawodawcę w Prawie restrukturyzacyjnym. Podanie to powinno spełniać wszystkie wymagania pisma procesowego, a więc obok adresata wprost wskazywać żądanie – w tym przypadku otwarcie postępowania lub zatwierdzenie układu – datę i miejsce sporządzenia, podpis wnioskodawcy oraz komplet wymaganych prawem załączników.
Opracowując wniosek restrukturyzacyjny, trzeba poświęcić szczególną uwagę prawidłowemu podaniu wszystkich danych określających wnioskodawcę oraz – ewentualnie – inne podmioty. Chodzi tu zwłaszcza o:
- Imię i nazwisko;
- Nazwę;
- NIP;
- REGON;
- PESEL;
- Numer wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Warto przeczytać: Postępowanie restrukturyzacyjne a postępowanie sądowe i egzekucyjne

Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz postępowania układowego
Wniosek o restrukturyzację zadłużenia w trybie przyspieszonego postępowania układowego, oraz postępowania układowego – obok podstawowych elementów – powinien zawierać, w zależności od postępowania, dodatkowo m.in.:
- Propozycje układowe wraz ze wstępnym planem restrukturyzacyjnym;
- Wskazanie miejsc, w których znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika;
- Aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
- Bilans sporządzony przez dłużnika dla celów postępowania, na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed dniem złożenia wniosku;
- Wykaz wierzycieli.
Wniosek o restrukturyzację – wzór nigdy nie powinien być automatycznie kopiowany – w trybie postępowania sanacyjnego musi spełniać te wymagania.
Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego
Postępowanie sanacyjne bez wątpienia stanowi najbardziej rozbudowane ze wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. W jego ramach obok zawarcia układu dąży się także do przeprowadzenia działań sanacyjnych, a więc – najprościej rzecz ujmując – do trwałego uzdrowienia sytuacji przedsiębiorstwa. Uwarunkowania te przekładają się także na wymagania co do wniosku o otwarcie sprawy sanacyjnej.
W przypadku przedmiotowego wniosku powinien on zawierać – oczywiście obok podstawowych wymagań – także m.in.:
- Uprawdopodobnienie zdolności dłużnika do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania sanacyjnego i zobowiązań powstałych po dniu jego otwarcia;
- Sumę wierzytelności z wyszczególnieniem sumy wierzytelności objętej układem z mocy prawa oraz sumę wierzytelności, która może zostać objęta układem po wyrażeniu zgody przez wierzyciela;
- Wykaz wierzytelności spornych.
Polecamy koniecznie: Restrukturyzacja zadłużenia osoby fizycznej. Najważniejsze informacje
Wniosek o zatwierdzenie układu w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu
Jak sygnalizowaliśmy powyżej, cechą charakterystyczną postępowania o zatwierdzenie układu jest brak jego formalnego otwarcia. Co prawda – zgodnie z Prawem restrukturyzacyjnym – w celu przygotowania propozycji układowych, przeprowadzenia samodzielnego zbierania głosów i złożenia wniosku o zatwierdzenie układu dłużnik zawiera umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania z doradcą restrukturyzacyjnym, jednak układ do swojej prawomocności potrzebuje sądowego zatwierdzenia. Także w tym przypadku sąd nie działa z urzędu, ale na wniosek.
We wniosku o zatwierdzenie układu przyjętego w omawianym tu trybie należy uwzględnić:
- Dane identyfikujące dłużnika;
- Propozycje układowe;
- Wynik głosowania ze wskazaniem liczby wierzycieli i sumy wierzytelności uprawniającej do głosowania oraz liczby wierzycieli i sumy wierzytelności przypadającej wierzycielom głosującym za układem.
Ponadto do takie wniosku należy dołączyć m.in. zebrane przez dłużnika karty do głosowania oraz sprawozdanie nadzorcy układu.
Zobacz również: Doradca restrukturyzacyjny – jakie ma kompetencje i jak nim zostać?
Uproszczona restrukturyzacja – specyficzny przypadek otwarcia postępowania
Specyficznym przypadkiem otwarcia restrukturyzacji jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, wprowadzone przepisami „tarczy antykryzysowej 4.0”. Postępowanie to rozpoczyna się wraz z dokonaniem przez dłużnika stosownego obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Do przeprowadzenia tej czynności niezbędne jest podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz przygotowanie spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych i propozycji układowych.
Jeżeli układ zostanie przyjęty przez wierzycieli, możliwe staje się złożenie do sądu restrukturyzacyjnego wniosku o jego zatwierdzenie. Bez prawomocnego postanowienia o zatwierdzeniu układ nie będzie wywierał skutków prawnych.

Złożenie wniosku restrukturyzacyjnego – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
Wniosek o restrukturyzację zadłużenia teoretycznie można złożyć do sądu od razu, po tym, jak stwierdzimy, że wszystkie formalności zostały przez osobę zadłużoną wypełnione – a więc wówczas, gdy podanie spełnia wszystkie wymagania ustalone w Prawie restrukturyzacyjnym. Jednak podejście czysto formalne nie jest tu zalecane. Wniosek o restrukturyzację musi mieć nie tylko odpowiednią formę, ale przede wszystkim treść. Dlatego nigdy nie wolno zapominać o dokonaniu analizy złożonego podania pod kątem celów postępowania restrukturyzacyjnego.
Bez tego postępowanie restrukturyzacyjne prawdopodobnie nie zakończy się sukcesem. Aby uniknąć takiego scenariusza i zapewnić sobie zdecydowanie większe szanse na to, że postępowanie restrukturyzacyjne okaże się powodzeniem, należy:
- Wniosek o restrukturyzację poprzedzić solidną analizą sytuacji finansowej przedsiębiorcy;
- Do przygotowywania samego wniosku restrukturyzacyjnego powinno się przystąpić dopiero po przeprowadzeniu analizy finansowej;
- Wszystkie pola wniosku muszą zostać wypełnione. Korzystanie ze wzoru jest tu o tyle pomocne, że pozwala na nabranie pewności, że wniosek o restrukturyzację będzie kompletny;
- W przypadku znalezienia jakichkolwiek błędów we wniosku należy je jak najszybciej usunąć.
Zawsze postępowanie restrukturyzacyjne zależy od aktywności dłużnika. Wniosek jest jej pierwszym i najważniejszym przejawem. Czym natomiast jest wniosek restrukturyzacyjny do banku? Jak go napisać i uzupełnić.
Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?
Analizując temat opracowywania wniosku restrukturyzacyjnego nie należy zapominać, że postępowanie restrukturyzacyjne nie jest jedyną metodą oddłużenia. Czasami można spotkać również inne rozwiązania, które określane są mianem restrukturyzacji. Za dobry przykład można tu potraktować restrukturyzację kredytu. Zależy ona od pozytywnej decyzji banku, a cała „procedura restrukturyzacyjna” polega na dążeniu do zmiany umowy kredytu. Nie jest to więc postępowanie naprawcze w sensie, jakim temu terminowi nadaje ustawodawca w Prawie restrukturyzacyjnym. Przeważnie jest ono uregulowane albo w samej umowie o kredyt, albo w dokumentach wewnętrznych banku.
W tym przypadku wniosek o restrukturyzację jest składany przez samego kredytodawcę. To, co powinien on zawierać zależy w dużej mierze od tego, gdzie został zaciągnięty kredyt. Nigdy jednak nie zapominaj, że:
- Wniosek o restrukturyzację kredytu najlepiej złożyć, jak tylko zorientujesz się, że możesz mieć problemy z jego spłatą;
- W grę wchodzą tu takie okoliczności, jak utrata pracy, zmniejszenie dochodów przez określony czas, konieczność pilnego poniesienia nieprzewidzianych wcześniej wydatków;
- Przeważnie banki wymagają, aby kredytobiorca przedstawił zaświadczenie potwierdzające to, w jakiej sytuacji finansowej się znalazł. Może to być zaświadczenie z ZUS bądź z Urzędu Skarbowego. W niektórych sytuacjach zaś wystarczającym okazuje się złożenie oświadczenia o treści wymaganej przez bank;
- Przygotowując wniosek o restrukturyzację kredytu należy zadbać o poprawne wypełnienie danych formalnych. Dane personalne klienta oraz sporządzenie wniosku czytelnym pismem – to kwestie, o których nigdy nie możesz zapomnieć.
- Zawsze podpisuj wniosek zgodnie z wymaganiami. Jest to istotne przede wszystkim przy składaniu wniosku o restrukturyzację kredytu za pomocą Internetu.
Ze strony banku wniosek o restrukturyzację kredytu może spotkać się z odmową. Umowa kredytowa – jak każda inna umowa, aby zostać zmieniona, powinna zyskać zgodę obydwu stron. Również w tym przypadku tak istotne pozostaje dobre uzasadnienie propozycji, jakie przedstawił kredytobiorca.
Dodatkowo brak spłaty kredytu w terminie często prowadzi do tego, że kredytobiorca jest wpisywany do Rejestru dłużników niewypłacalnych. W przypadku znalezienia się w takim rejestrze znacznie spada wiarygodność dłużnika, co oznacza np. trudności w zaciągnięciu innego kredytu, a nawet podpisania jakiejkolwiek innej umowy. Z tego względu wniosek o restrukturyzację najlepiej składać jak najwcześniej. Wówczas są spore szanse na to, że postępowanie naprawcze zakończy się oddłużeniem. Dlatego wniosek restrukturyzacyjny do banku – podobnie, jak dokumenty inicjujące postępowanie restrukturyzacyjne w sensie Prawa restrukturyzacyjnego – powinien być składany, jak tylko kredytobiorca zorientuje się, że ma lub niedługo może mieć problem z regularną płatnością rat. Jak przygotować taki wniosek?
Zawsze pismo o restrukturyzację kredytu – wzór tego rodzaju wniosku przeważnie posiada każdy bank. Na początku musi ono zostać dogłębnie przemyślane, później napisane, a dopiero na końcu przedłożone do akceptacji instytucji. Bez tego bank raczej na pewno odrzuci pismo o restrukturyzację kredytu. Wzór jest tu tylko punktem wyjścia do prac nad samym wnioskiem.
Zobacz: Restrukturyzacja firmy a BIK

Jak wnioskować o restrukturyzację zadłużenia?
Bez prawidłowego sporządzenia wniosku o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego lub o zatwierdzenie układu, działanie naprawcze na pewno nie dojdzie do skutku. Jest to więc jeden z podstawowych czynników decydujących o sukcesie całego przedsięwzięcia. Wniosek ten powinien spełniać wszystkie wymagania stawiane pismom procesowych oraz zawierać szereg elementów specyficznych dla każdego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Dlatego przy jego opracowywaniu warto skorzystać z pomocy specjalistów, znających się na Prawie restrukturyzacyjnym. Bez ich wsparcia opracowanie wolnego od wad wniosku może okazać się bardzo trudnym zadaniem.
Podsumowując – restrukturyzacja zadłużenia uzależniona jest w dużej mierze od jakości przedstawionego wniosku. Reguła ta sprawdza się także w przypadku znalezienia podstaw do przeprowadzenia innego postępowania naprawczego niż to, które wynika z Prawa restrukturyzacyjnego. Zwłaszcza wniosek o restrukturyzację kredytu powinien spełniać bardzo wysokie standardy.