Fundacja Rodzinna – nowe przepisy, nowa ustawa o fundacji rodzinnej, obowiązuje już ponad rok. Przepisy Ustawy o fundacji rodzinnej (Dz.U.2023.326, Ustawa o fundacji rodzinnej z dnia 26.01.023r.) działają od 22 maja 2023r.
W tym czasie do Sądu Rejestrowego wpłynęło ponad 1 500 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnych. Ponad 1 000 fundacji rodzinnych zostało już zarejestrowanych!
To duży sukces legislacyjny, który potwierdza wysokie zainteresowanie tym rozwiązaniem oraz fakt, iż ustawa była mocno oczekiwana przez środowiska firm rodzinnych i przez przedsiębiorców.
Co to jest, dla kogo jest fundacja rodzinna i jakie są podstawowe zasady jej działania:
Nadrzędnym celem fundacji rodzinnej, całkowicie zgodnym z intencją ustawodawcy, jest ochrona i pomnażanie majątku rodzinnego. Fundacja rodzinna nie koncentruje się na działalności dobroczynnej jak fundacje publiczne. Fundacja rodzinna służy rodzinie fundatora i dba o interesy beneficjentów.
Fundacja rodzinna pomaga zbudować firmę i majątek na pokolenia. Przepisy zostały napisane tak, aby pomóc rodzinie skonstruować pełny schemat sukcesyjny. Wdrożenie tego schematu (protokołu) sukcesyjnego zabezpieczy interesy beneficjentów i fundatora na długie lata.
Fundacja rodzinna, jeśli prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zgodnym z art.5 ustawy o fundacji rodzinnej to nie płaci podatku CIT. Jest to szczególny rodzaj uprzywilejowania służący (zgodnie z intencją ustawodawcy) – pomnażaniu majątku fundacji rodzinnej.
Fundacja jest powołana do tego by być skarbcem rodziny. Jest narzędziem do bogacenia się i reinwestowania aktywów zgromadzanych przez rodzinę i firmy fundatora. Przychód wynikający z takiej działalności jest zwolniony z podatku CIT (art. 5 Ustawy o fundacji rodzinnej).
Fundacja rodzinna nie jest wehikułem do agresywnej polityki optymalizującej opodatkowanie firmy i majątku fundatora. Zgodnie z zapisami ustawy o fundacji rodzinnej ma ona prowadzić działalność obarczoną niskim ryzykiem gospodarczym, zabezpieczać majątek na lata tak dla fundatora jak i beneficjentów fundacji rodzinnej.
Fundacja nie jest alternatywą dla testamentu ale dobrze przemyślana struktura fundacji rodzinnej pozwala na długoterminowe zarządzanie majątkiem oraz jego ochronę zgodnie z wolą fundatora. Majątek będący własnością fundacji rodzinnej jest chroniony przed przyszłymi roszczeniami ze strony spadkobierców (np. zachowek).
Przepisy dot. zakładania fundacji rodzinnej zostały tak przemyślane aby każda rodzina posiadająca wkład o wartości co najmniej 100 000 zł mogła taką fundację otworzyć i w ten sposób zabezpieczyć majątek rodzinny na długie lata.
Założenie fundacji rodzinnej nie jest skomplikowaną operacją prawną, wymaga jednak porady eksperta, który przeprowadzi wywiad i pomoże zdiagnozować cały schemat (protokół) sukcesyjny i podatkowy fundacji rodzinnej.
Marka kancelarii prawnej KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna sp. z o.o. zagwarantuje Państwu rzetelność i profesjonalizm na drodze do realizacji zysków płynących z prowadzenia Państwa fundacji rodzinnej.
Zapraszam wraz z całym zespołem!