Ustawa o fundacjach rodzinnych – przepisy regulujące ochronę majątków polskich firm
Ustawa o fundacjach rodzinnych z dnia 26.01.2023 r. (Dz.U.2023.326) weszła w życie 22.05.2023 r. po prawie pięciu latach prac nad jej ostatecznym kształtem. Jej wprowadzenie jest dużym sukcesem legislacyjnym i nowością w polskim prawie, wyczekiwaną przez przedsiębiorców.
O tym, że ustawa o fundacjach rodzinnych była potrzebna, świadczy to, że w pierwszym roku obowiązywania jej przepisów do Sądu Rejestrowego wpłynęło ponad 1 500 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnych!
Fundacja rodzinna poprzez ustanowione zapisy w jej statucie zapobiega rozdrabnianiu majątku przedsiębiorcy i konfliktom wśród spadkobierców.
Fundacja rodzinna umożliwia fundatorowi pełną dowolność przy wskazywaniu beneficjentów, którą może być zarówno członek rodziny, jak i osoba niespokrewniona, a nawet organizacja prowadząca działalność pożytku publicznego.
Zapewnia możliwość jasnego określenia zasad zarządzania majątkiem wniesionym do fundacji rodzinnej, który zostaje oddzielony od osoby fundatora.
Zakres działalności reguluje art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Jest nim między innymi:
– najem, dzierżawa lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie,
– nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze,
– przystępowanie do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze.
Polska fundacja rodzinna ma jasno określone zasady związane z jej prowadzeniem, z których wynikają też jej charakterystyczne cechy.
Nadrzędnym celem fundacji rodzinnej jest ochrona i pomnażanie majątku rodzinnego. Nie koncentruje się ona na działalności dobroczynnej jak fundacje publiczne. Służy rodzinie fundatora i pozwala zadbać o interesy beneficjentów.
Polska fundacja rodzinna pomaga zbudować stabilny majątek rodzinny dla przyszłych pokoleń. Pozwala na szczegółowe określenie sposobu i zasad jego przekazywania, co zapewnia ochronę przed niewłaściwym zarządzaniem oraz jego ewentualnym rozdrobnieniem w procesie spadkobrania. Ustawa o fundacji rodzinnej ułatwia skonstruowanie pełnego schematu sukcesyjnego (protokołu), zabezpieczającego interesy beneficjentów i fundatora na długie lata.
Zasady regulujące opodatkowanie fundacji rodzinnej, zwalniają ją podmiotowo z konieczności płacenia CIT – podatku od dochodów osób prawnych. Korzyści te podlegają jednak pewnym warunkom. Jeśli fundacje rodzinne, prowadzą działalność gospodarczą, to mogą skorzystać ze zwolnienia CIT, wyłącznie wtedy, jeśli związana z tym działalność mieści się w zakresie określonym przez art.5 ustawy o fundacji rodzinnej.
Fundacja rodzinna często określana jest mianem skarbca. Zgromadzony w ramach niej kapitał zapewnia stabilną ochronę majątku oraz przeciwdziała rozdrobnieniu firmy rodzinnej w sytuacji niespodziewanej niedyspozycji lub śmierci fundatora. Fundacja rodzinna oferuje też narzędzia do pomnażania majątku poprzez między innymi reinwestowania aktywów. Jednocześnie nie jest ona opcją pozwalającą na agresywną politykę optymalizującą opodatkowanie firmy i majątku fundatora.
Fundacja rodzinna nie jest alternatywą dla testamentu. Pomimo to jej majątek jest chroniony przed przyszłymi roszczeniami ze strony spadkobierców, takimi jak np. zachowek. Fundacje rodzinne z przemyślaną strukturą pozwalają na długoterminowe zarządzanie zasobami przedsiębiorstw oraz ich ochronę zgodnie z wolą fundatora.
Wielu polskich właścicieli firm może skorzystać z rozwiązania, jakim jest fundacja rodzinna. Ustawa opisująca jej zakładanie określa, że kapitał założycielski wynosi w tym przypadku nie najmniej 100 000 zł, przy czym nie musi mieć on jedynie formy pieniężnej. Dzięki temu właściciele nawet małych rodzinnych biznesów mogą w ten sposób zabezpieczyć swój majątek na długie lata.
Fundacje rodzinne zakłada się w kilku krokach, które nie są skomplikowaną operacją prawną. Wymagają jednak porady eksperta, który przeprowadzi wywiad i pomoże przygotować cały schemat sukcesyjny i podatkowy.
KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna sp. z o.o. gwarantuje Państwu rzetelność i profesjonalizm na drodze do realizacji zysków płynących z fundacji rodzinnej. Odpowiemy na każde związane z nią pytanie. Wyjaśnimy, czym jest fundacja rodzinna, podatki obowiązujące w tym przypadku, a także pomożemy w jej założeniu!
Jeśli rozważają Państwo założenie fundacji rodzinnej, prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze związane z nią pytania, które pomogą pomóc świadomą decyzję w tym zakresie.