Szczegóły charakter firmy jednoosobowej i restrukturyzacja JDG
W 2022 roku ponad 3200 polskich firm otworzyło postępowanie restrukturyzacyjne firmy. To wzrost o 120 % w stosunku do roku 2021 i aż 320 % w stosunku do 2019 roku. Wśród przedsiębiorców sięgających po to narzędzie naprawcze, blisko 45% stanowiła restrukturyzacja firmy jednoosobowej. W ostatnich 3 latach, ta forma prowadzenia działalności gospodarczej, została w dotkliwy sposób uderzona negatywnymi zmianami gospodarczymi o charakterze globalnym i krajowym. Małe i średnie firmy tzw. JDG, działające w różnych branżach naszej gospodarki, zostały dotknięte dalekosiężnymi, negatywnymi skutkami pandemii Covid-19.Restrukturyzacja firmy jednoosobowej – zalety i szczególne korzyści
Restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej w tym zwłaszcza postępowania o zatwierdzenie układu, pozwala ochronić osobisty majątek przedsiębiorcy, poprzez uniknięcie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Postępowania restrukturyzacyjne JDG, są bowiem zbiorem procedur naprawczych i oddłużeniowych, zmierzających o natychmiastowej poprawy płynności firmy jednoosobowej, a w dłuższej perspektywie, do spłaty zadłużenia poprzez zatwierdzenie planu restrukturyzacyjnego firmy jednoosobowej.
Restrukturyzacji firmy jednoosobowej pozwala na:
Restrukturyzacji firmy jednoosobowej pozwala na:
- Rnatychmiastowe wstrzymanie spłaty bankowych rat kredytowych. W szczególnych przypadkach zawieszenie płatności trwa nawet 9-12 mc.
- Rrestrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej zatrzymuje spłatę zadłużenia JDG, powstałego przed otwarciem postępowania.
- Rrestrukturyzacja JDG wstrzymuje działania egzekucyjne skierowane do majątku przedsiębiorcy, z jego rachunku bankowego oraz ruchomości. Restrukturyzacja firmy jednoosobowej zatrzymuje również licytacje komorniczych ruchomości lub nieruchomości przedsiębiorcy.
- Rutworzenie listy tzw. umów kluczowych, które nie mogą zostać przedsiębiorcy wypowiedziane w trakcie restrukturyzacji jednoosobowej firmy. Szczególną kategorią umów ważnych dla JDG są umowy leasingowe pojazdów, naczep, maszyn produkcyjnych lub linii produkcyjnych.
Restrukturyzacja JDG i szczególne zalety długofalowe
- Runiknięcie upadłość przedsiębiorcy poprzez zatwierdzenie planu restrukturyzacyjnego firmy jednoosobowej wraz z planem spłaty.
- Robniżenie salda zadłużenia JDG, poprzez redukcję kosztów odsetkowych. Umorzenie kosztów egzekucyjnych i komorniczych. Plan restrukturyzacji firmy uwzględnia również możliwość redukcji części kapitału pozostałego do spłaty.
- Rrestrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej to rozłożenie spłaty wszystkich zobowiązań objętych postępowaniem, nawet do 15 lat.
- Rstałość kosztów obsługi zadłużenia jednoosobowej firmy. Plan restrukturyzacyjny firmy jednoosobowej jest wyrażony w jednej, stałej racie miesięcznej. Wysokość raty jest niezależna od czynników zewnętrznych np. WIBOR.
- Rrestrukturyzacja firmy to umorzenie postępowań egzekucyjnych i komorniczych prowadzonych przed rozpoczęciem restrukturyzacji.
Restrukturyzacja jednoosobowej firmy – etapy postępowania
Korzyści restrukturyzacji opisane powyżej mogą zostać osiągnięte w wyniku otwarcia każdego z 4-ch typów postępowań restrukturyzacyjnych. Postępowanie o zatwierdzenie układu wprowadzone przepisami Tarczy 4.0, jest jednak typem postępowania o najwyższej popularności.
Restrukturyzacja JDG – możliwe opcje:
- Rpostępowanie o zatwierdzenie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Restrukturyzacja JDG prowadzona jest poza Sądem, przez Nadzorcę układu. Jedynie licencjonowany Doradca restrukturyzacyjny może otworzyć i prowadzić postępowanie pozasądowe. Postępowanie trwa 4 miesiące.
- Rprzyspieszone postępowanie układowe, które prowadzi Sąd miejscowo właściwy dla JDG.
- Rpostępowanie układowe prowadzone przed Sądem, w wypadku gdy jednoosobowa firma, posiada ponad 15% wierzytelności spornych.
- Rpostępowanie sanacyjne, które oddaje całość zarządu nad jednoosobową firmą, pod zarząd Zarządcy sanacyjnego.
Ze względu na ekspresową procedurę otwarcia oraz niskie koszty, postępowanie o zatwierdzeniu układu jest najczęściej wybieraną typem postępowania restrukturyzacyjnego firmy jednoosobowej w Polsce. Restrukturyzacja JDG natychmiast blokuje działania egzekucyjne i komornicze wierzyciela, rozpoczęte przed restrukturyzacją firmy jednoosobowej.
Przed otwarciem procesu restrukturyzacji JDG warto sprawdzić numer licencji oraz doświadczenie Doradcy restrukturyzacyjnego. Można to zrobić na stronie Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Restrukturyzacja jednoosobowej firmy – etapy i założenia postępowania pozasądowego
4-miesięczne postępowanie o zatwierdzenie układu przebiega zgodnie z poniższymi etapami:
Restrukturyzacja JDG jest poprzedzona spisem i analiza struktury zadłużenia JDG.
Wybór Doradcy restrukturyzacyjnego oraz podpisanie umowy na przeprowadzenie restrukturyzacji. Określenie ceny postępowania oraz ustalenie ilości rat celem zapłaty całości ceny za czynności Nadzorcy układu.
Restrukturyzacja firmy JDG rozpoczyna się obwieszczeniem o dniu układowym w portalu rządowym – Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Otwarcie restrukturyzacji, gwarantuje ochronę przed działaniami egzekucyjnymi i komorniczymi od pierwszego dnia trwania postępowania.
Restrukturyzacja kończy się zatwierdzeniem planu restrukturyzacyjnego i planu spłaty podczas zgromadzenia wierzycieli. Do zatwierdzenia planu spłaty nie jest wymagane 100% zgody wszystkich wierzycieli biorących udział w głosowaniu.
Restrukturyzacja firmy kończy się po uzyskaniu pozytywnego wyniku głosowania, i zatwierdzeniu wyników zgromadzenia wierzycieli przez Sąd. Całość opisanego powyżej postępowania, aż do uprawomocnienia się postanowienia wydanego przez Sąd, może trwać od 4 do nawet 12 miesięcy.
Ostatnim etapem jest wykonanie planu spłaty. Nadzorca układu staje się w tym okresie Nadzorcą wykonywania układu.
Najczęściej zadawane pytania na temat restrukturyzacji firmy
Na czym polega restrukturyzacja firmy?
Restrukturyzacja jednoosobowej firmy to ratunkowa procedura prawna oparta o przepisy Prawa restrukturyzacyjnego, która dąży do uniknięcia upadłości firmy a tym samym uniknięcia upadłości samego przedsiębiorcy. Jest to możliwe dzięki zawarciu układu restrukturyzacyjnego ze wszystkimi wierzycielami jednoosobowej firmy, oraz znaczącą redukcję zadłużenia firmy jednoosobowej. Firma może osiągnąć ten cel poprzez otwarcie jednego z 4 typów postępowań restrukturyzacyjnych. Postępowanie restrukturyzacyjne lub układowe może trwać od 4 miesięcy do ponad roku. Kończy się uprawomocnieniem postanowienia wydanego przez Sąd miejscowo właściwy przedsiębiorcy.
Jak długo może trwać restrukturyzacja firmy?
W zależności od typu postępowania restrukturyzacyjnego, całość postępowania trwa od 4 miesięcy do ponad roku. Najszybszym typem restrukturyzacji jest postępowanie o zatwierdzenie układu na zgromadzeniu wierzycieli, otwierane i prowadzone nie przed Sądem, a przez Nadzorcę układu, licencjonowanego Doradcę Restrukturyzacyjnego.
Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?
Cena postępowania wynika z wybranego typu postępowania restrukturyzacyjnego. Waha się od kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Cena postępowania jest wynikową zapisów Ustawy o prawie restrukturyzacyjnym, ale i również indywidualnej negocjacji przedsiębiorcy z Doradcą restrukturyzacyjnym. Zależy od zakresu prowadzonych czynności, ilości wierzycieli oraz stopnia skomplikowania sytuacji dłużniczej danego przedsiębiorcy. Do ceny postępowania należy również doliczyć opłaty sądowe min. 1000 zł za złożenie wniosku do Sądu.