postępowanie restrukturyzacyjne
Drugim kluczowym elementem postępowania restrukturyzacyjnego jest sposób w jaki dłużnik (firma) porozumiewa się z wierzycielami. Zostaje zwołane zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem (nowym planem spłaty zobowiązań). Poprzez to rozwiązanie przedsiębiorstwo nie musi dążyć do porozumienia ze wszystkim wierzycielami z osobna, lecz tylko z większością co ma przełożenie na większe prawdopodobieństwo uzyskania preferencyjnego planu spłaty długów. Po wprowadzeniu układu firma może liczyć na wiele udogodnień, m.in.: umorzenie kosztów dodatkowych (egzekucyjnych, sądowych), umorzenie odsetek, wydłużenie okresu spłaty czy nawet redukcję kapitału. Skutecznie przeprowadzona restrukturyzacja jest nie tylko atrakcyjna dla dłużnika, ale także dla wierzycieli, którzy mają realne szanse na odzyskanie swoich należności. Niepowodzenie oznacza upadłość, bankructwo i dużo niższy stopień zaspokojenia wierzycieli – element motywujący wierzycieli do zawarcia układu.
Wyszczególniamy 4 typy postępowań restrukturyzacyjnych
Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU)
Przyśpieszone postępowanie układowe
Postępowanie układowe
Postępowanie sanacyjne

UWAGA!
Restrukturyzacja zadłużenia w banku to tzw. Restrukturyzacja wewnętrzna i nie jest prowadzona w myśl ustawy a zgodnie z regulaminami poszczególnych banków. Jest to swoista umowa ugody z bankiem i nie daje ona tak wymiernych korzyści jak postępowanie restrukturyzacyjne.
Postępowanie restrukturyzacyjne krok po kroku
Rozmowa
Analiza
Umowa
Obwieszczenie
Ochrona
Negocjacje
Głosowanie
Wniosek o zatwierdzenie układu
Decyzja Sądu
Nadzór
UWAGA!
Nie sztuką jest stworzyć plan restrukturyzacyjny uwzględniający daleko idące redukcje zadłużenia. Istotne aby ten plan został stworzony tak aby zawarte w nim założenia były akceptowalne dla wierzycieli.
Najczęściej zadawane pytania na temat restrukturyzacji firmy
Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Restrukturyzacja to zbiór czynności prawnych, zgodnych z zapisami Ustawy o prawie restrukturyzacyjnym, których zastosowanie dąży do restrukturyzacji, oddłużenia i naprawy finansów Dłużnika. Restrukturyzacja dąży do naprawy przedsiębiorca, pozwala uniknąć upadłości oraz utraty majątku. Postępowanie restrukturyzacyjne występują w 4 różnych odmianach. Najpopularniejsze to postępowanie o zatwierdzenie układu, które jest najkorzystniejszą formą restrukturyzacji. Jest szybkie, prowadzone jest przez licencjonowanego Doradcę restrukturyzacyjnego. Jest korzystne cenowo.
Kogo dotyczy postępowanie restrukturyzacyjne?
Zgodnie z przepisami Ustawy o prawie restrukturyzacyjnym postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone dla przedsiębiorcy – dłużnika, prowadzącego firmę jako spółka, jednoosobowa działalności gospodarcza lub dla gospodarstwa rolnego.
Kto prowadzi postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie o zatwierdzenie układu na zgromadzeniu wierzycieli prowadzić może wyłącznie licencjonowany Doradcą restrukturyzacyjny. Wyższa forma potwierdzającą kwalifikacje zawodowe doradcy, jest tytuł kwalifikowanego Doradcy restrukturyzacyjnego. W trakcie trwania postępowanie Doradca staje się Nadzorcą układu, a po jej zatwierdzeniu Nadzorcą wykonywania układu.
Po co postępowanie restrukturyzacyjne?
Przepisy Ustawy o prawie restrukturyzacyjnym wywodzą się z unijnej Dyrektywy Drugiej szansy. Z szansy naprawy może skorzystać każdy przedsiębiorca będący w kryzysie niewypłacalności. Zatem, głównym celem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcia upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Restrukturyzacja obejmować może redukcję zadłużenia w zakresie odsetek, może również dotyczyć częściowej redukcji kapitału pozostałego do spłaty. Postępowanie restrukturyzacyjne wydłuża również okres spłaty zobowiązań objętych układem.
Zapraszamy do współpracy
Postępowanie restrukturyzacyjne odpowiedzią na Twoje problemy