Działalność gospodarcza to jeden z najlepszych sposobów na zarobienie pieniędzy. Nie zawsze, niestety, można ją prowadzić bez przeszkód. Wówczas często pojawia się pytanie: co zrobić w czasie trudniejszego okresu? Lepsze jest zamknięcie czy zawieszenie działalności gospodarczej? Które z rozwiązań jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Wyjaśni to radca prawny zajmujący się obsługą prawną przedsiębiorców.
Spis treści:
- Zawieszenie działalności gospodarczej – co to oznacza?
- Zamknięcie działalności gospodarczej – czym jest dokładnie?
- Zamknięcie i zawieszenie działalności gospodarczej – jaka jest różnica?
- Zamknąć czy zawiesić działalność gospodarczą? Teraz już wiesz!
Biznes to bez wątpienia zajęcie dla wytrwałych. Każdy przedsiębiorca powinien być przygotowany na trudności, jakie właściwie nieuchronnie pojawiają się w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jednak należy je traktować jak wyzwanie, z którym można sobie poradzić. Nie ma takich perturbacji w biznesie, których nie dałoby się przezwyciężyć, wychodząc z nich obronną ręką. Jednym z możliwych sposobów jest zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej, które należy zdecydowanie odróżnić od jej zamknięcia. Zapraszam do lektury tekstu, w którym wyjaśnię różnicę między tymi pojęciami oraz wskażę, kiedy warto zastosować zawieszenie, a na kiedy zamknięcie działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności gospodarczej – co to oznacza?
Zawieszenie działalności gospodarczej to po prostu przerwa w jej prowadzeniu, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy spełniający określone warunki. Wśród nich podstawowym jest niezatrudnianie pracowników. Właściwie jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której wszyscy pracownicy przedsiębiorcy mającego zamiar zawiesić swoją działalność gospodarczą, przebywają na dłuższym urlopie, np. macierzyńskim bądź rodzicielskim.
Zobacz również: Czy windykator może wejść do domu?
Najczęściej z zawieszenia własnej działalności korzystają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a zwłaszcza tzw. „samozatrudnieni”, co oczywiście ma związek z brakiem zatrudniania pracowników. Warto pamiętać, że zawiesić działalność można na dowolny okres, byleby nie był on krótszy, niż 30 dni. Formalności związane z tą decyzją można załatwić w dowolnym urzędzie gminy, a także przez Internet. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca, co do zasady:
- nie musi płacić składek na ZUS ani wyliczać i płacić zaliczek na podatek dochodowy;
- ma prawo podejmować czynności niezbędne do zachowania swojego biznesu, ale nie może świadczyć usług lub dostarczać towarów tak, jakby „normalnie” prowadzić działalność gospodarczą;
- może zbywać środki trwałe i wyposażenie swojej firmy;
- powinien nadal uczestniczyć w postępowaniach sądowych i administracyjnych dotyczących swojej działalności gospodarczej;
- ma możliwość powołania albo odwołania zarządcy sukcesyjnego.
Zawieszenie działalności gospodarczej może zostać w każdej chwili przerwane. Wystarczy, że przedsiębiorca złoży stosowny wniosek do właściwego rejestru, np. do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zamknięcie działalności gospodarczej – czym jest dokładnie?
Natomiast zamknięcie działalności gospodarczej jest czymś zupełnie innym od jej zawieszenia. Zamknięcie firmy oznacza po prostu definitywne zakończenie działalności gospodarczej, bez możliwości jej wznowienia. Po zamknięciu działalności gospodarczej przedsiębiorca oczywiście może założyć inną firmę, ale musi wszystko rozpocząć od nowa, zwłaszcza pod względem formalnym. Oczywiście własna działalność może zostać zamknięta w każdej chwili, kluczowa jest tu przeważnie decyzja samego przedsiębiorcy.
Jednak doprowadzenie do zamknięcia firmy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiedniej procedury. Dostosowanej do formy prawnej, w ramach której prowadzono działalność gospodarczą. Kwestia ta wygląda inaczej w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, a inaczej, gdy chodzi o spółkę prawa handlowego. W każdym razie zamykając swój biznes, przedsiębiorca powinien:
- ściągnąć wszelkie wierzytelności powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz spłacić związane z tym zadłużenie;
- sporządzić wykaz składników majątków firmy oraz spis z natury na dzień zakończenia działalności;
- upłynnić majątek firmowy;
- rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Przedsiębiorca nie powinien zapominać, że ogłoszenie upadłości jest krokiem ostatecznym, na który należy się decydować tylko wtedy, gdy nie ma już szans na uratowanie firmy. Dlatego przeważnie najlepiej spróbować przeprowadzić skuteczną restrukturyzację, pozwalającą na oddłużenie nawet najbardziej zadłużonego przedsiębiorstwa.
Przeczytaj także: Jak uniknąć odebrania zwrotu podatku przez komornika?
Zamknięcie i zawieszenie działalności gospodarczej – jaka jest różnica?
Skoro już wiemy, jaka jest różnica między zawieszeniem a zamknięciem działalności gospodarczej, warto zastanowić się, co jest korzystniejsze: lepiej zamknąć czy zawiesić działalność gospodarczą? Wszystko zależy od okoliczności, w których znalazł się przedsiębiorca. Zawieszenie działalności jest dedykowane przede wszystkim tym, którzy zmagają się z jakimiś przejściowymi problemami. Związanymi z prowadzeniem własnego biznesu lub z innych przyczyn, przykładowo osobistych, nie mogą się nim zająć przez jakiś czas. Wtedy zawieszenie działalności staje się doskonałym sposobem na zdobycie czasu potrzebnego do podjęcia decyzji, czy kontynuować prowadzenie przedsiębiorstwa, czy też zakończyć jego funkcjonowanie.
Natomiast zamknięcie działalności gospodarczej to rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy są pewni, że nie chcą lub nie mogą dalej prowadzić swojego przedsiębiorstwa. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być najróżniejsze – od ekonomicznych, po prywatne. Przedsiębiorca nigdy nie musi się tłumaczyć z przyczyn swojej decyzji ani podawać żadnego uzasadnienia. Zarówno zawieszenie, jak i zamknięcie działalności gospodarczej jest jego zupełnie swobodną decyzją. To z kolei oznacza bardzo dużą swobodę przedsiębiorcy w wyborze między zawieszeniem a zamknięciem działalności.
Zamknąć czy zawiesić działalność gospodarczą? Teraz już wiesz!
Zamknięcie działalności gospodarczej oznacza kres jej prowadzenia przez przedsiębiorcę. Dlatego, zanim zamknięcie zostanie sfinalizowane – w sensie prawnym – przedsiębiorca musi się rozliczyć ze swoimi kontrahentami i z urzędami, w tym zwłaszcza z fiskusem i ZUS. Przed zamknięciem biznesu należy także upłynnić majątek oraz sporządzić niezbędną dokumentację, która pozwoli, chociażby na wyrejestrowanie firmy z Urzędu Skarbowego.
Natomiast zawieszenie działalności to formalna przerwa w jej prowadzeniu. W tym czasie prowadzący firmę nie ponosi związanych z tym ciężarów podatkowych oraz związanych z obowiązkiem płatności składek na ZUS. Jednak z zawieszenia działalności gospodarczej mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. W każdym razie jest to sposób na zagospodarowanie czasu, w którym z różnych względów przedsiębiorca nie może prowadzić swojej firmy, ale chciałby w przyszłości powrócić do tego zajęcia. Zamknięcie przedsiębiorstwa zaś jest dedykowane tym, którzy nie mają takich perspektyw. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do podjęcia decyzji o zawieszeniu lub zamknięciu firmy warto skonsultować się z radcą prawnym, który pomoże nam podjąć najlepszą decyzję.