
Wiele informacji dotyczących funkcjonowania firmy musi zostać zachowana w poufności. Ich udostępnienie mogłoby przekreślić szanse przedsiębiorcy na konkurowanie z innymi podmiotami na rynku. Aby zabezpieczyć zachowanie w tajemnicy określonych danych, najlepiej skorzystać z umowy o zachowaniu poufności. Klucz do sukcesu to jej poprawne napisanie. Dlatego przedsiębiorca powinien wiedzieć:
- z czego składa się dobra umowa o zachowaniu poufności (NDA);
- o czym pamiętać redagując taki dokument;
- co grozi temu, kto złamie postanowienia umowy NDA.
Dzięki lekturze poniższego artykułu te i wiele innych zagadnień związanych z zachowaniem poufności tajemnic firmowych będzie dla Ciebie zupełnie jasne!
Spis treści:
- NDA – co to jest?
- Umowa o poufności – kiedy warto rozważyć jej podpisanie?
- Co powinna zawierać umowa w zachowaniu poufności?
- Umowa NDA – na co uważać przy jej podpisywaniu?
- Konsekwencje naruszenia NDA
- NDA – klucz do sukcesu Twojej firmy!
Naruszenie tajemnicy firmy to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla każdego przedsiębiorcy. Ujawnienie tych informacji może skutkować utratą istotnych przewag konkurencyjnych. Dlatego tak ważna jest ochrona tajemnic firmy. Jak skutecznie zabezpieczyć te informacje? Co zrobić, by interesy przedsiębiorcy były odpowiednio chronione, a naruszenie poufności nie stanowiło problemu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszam do lektury!
NDA – co to jest?
Prawo nie określa dokładnie, czym jest umowa o zachowaniu poufności, która jest znana również jako NDA (non-disclosure agreement). Dlatego z punktu widzenia regulacji prawnych zalicza się ją do kategorii tzw. umów nienazwanych, a więc tych, które można zawierać na mocy swobody umów. Często poufność informacji jest zabezpieczana nie poprzez odrębne porozumienie, ale w formie klauzul stanowiących część kontraktu łączącego strony. Takie klauzule poufności pojawiają się m.in. w umowach o pracę, zlecenia czy świadczenie usług, a przedsiębiorcy często stosują je również w umowach o współpracy.
Umowa NDA, niezależnie od tego, czy jest to odrębne porozumienie, czy klauzula włączona do głównego kontraktu, ma na celu ochronę poufnych informacji. Ważne jest, aby precyzyjnie określić, które dane muszą pozostać tajne i przez jaki czas nie mogą być ujawniane. Zwykle w umowie wskazuje się także, jak postępować w przypadku jej naruszenia, a najczęściej wiąże się to z możliwością dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
Umowa o zachowaniu poufności przeważnie odwołuje się do pojęcia tajemnicy przedsiębiorstwa. Zostało ono zdefiniowane w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z jej art. tajemnica przedsiębiorstwa obejmuje informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.
Może Cię również zainteresować: Własność intelektualna – jak ją chronić w przedsiębiorstwie?
Umowa o poufności – kiedy warto rozważyć jej podpisanie?
Nie ma najmniejszych przeszkód, aby na podstawie przepisów prawa umowa NDA została zastosowana zawsze, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Wręcz można postawić tezę, że umowa o zachowaniu poufności z pracownikiem powinna stanowić standardowe rozwiązanie. Podobnie, jak w każdym innym przypadku, gdy przy nawiązywaniu współpracy między stronami liczy się poufność danych.Warto przy tym pamiętać, że treść poufnych informacji nie zawsze dotyczy jakiś niezwykłych czy trudno dostępnych materiałów. Często posiadanie bazy danych klientów jest już informacją poufną. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której po zakończeniu współpracy przykładowo były pracownik wykorzystuje taką bazę przy tworzeniu konkurencyjnej firmy. Co więc powinna zawierać umowa NDA? Na co uważać przy jej zawieraniu? W istocie to od treści umowy NDA zależy to, na jak poważne konsekwencje prawne powinien być przygotowany ten, kto złamie jej postanowienia.

Co powinna zawierać umowa w zachowaniu poufności?
Umowa NDA zawsze powinna zawierać następujące elementy:
- jasno określać, jakie dane mają zostać zachowane w tajemnicy;
- czas trwania zobowiązania (np. czy klauzula poufności będzie obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy);
- kary umowne.
Jeżeli mamy dobrze ochronić tajemnicę przedsiębiorstwa, to tak naprawdę decydujące znaczenie mają dwie kwestie: precyzja sformułowań umowy NDA oraz czytelne ustalenie sankcji za naruszenie poufności. W pierwszej kwestii trzeba wiedzieć, że obie strony, których dotyczą informacje poufne, powinny bardzo dokładnie wiedzieć, o jakie dokładnie informacje chodzi. Dzięki temu nie ma problemów z ustalenie, kiedy nastąpiło naruszenie zobowiązań. Natomiast w drugim przypadku standardowym rozwiązaniem są kary umowne, odszkodowanie i zadośćuczynienie. Na co uważać podpisują NDA?
Umowa NDA – na co uważać przy jej podpisywaniu?
Umowa NDA – na co uważać? Przede wszystkim ważne jest, aby precyzyjnie określić, jakie informacje mają być poufne. Równie istotny jest czas, przez jaki te zasady będą obowiązywać, a także to, czy klauzula poufności będzie trwała dłużej niż sama umowa. Przeważnie to po zakończeniu współpracy poufność staje się szczególnie ważna.
Umowa o zachowaniu poufności może zostać zawarta na czas nieokreślony. Wówczas nie przewiduje się z góry czasu, przez jaki ma ona obowiązywać. Aczkolwiek zawsze może dojść do zmiany treści i rozwiązania jej. Częściej jednak umowa/klauzula NDA obowiązuje przez ustalony czas. Natomiast zawsze, bez względu na to, które z podanych rozwiązań znajdzie zastosowanie w danej sprawie, przez czas obowiązywania umowy o poufności wykluczone jest wykorzystywanie informacji, które mają zostać zachowane w tajemnicy.
Zobacz też: Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa i co obejmuje?

Konsekwencje naruszenia NDA
Umowa NDA ma na celu zapewnienie poufności informacji. Jeśli zostanie naruszona, należy wyciągnąć odpowiednie konsekwencje. W przeciwnym razie klauzula poufności traci sens. Działa tu dokładnie taki sam mechanizm, jak przy umowie o zakazie konkurencji.
Na podstawie NDA zawsze powinno się wyciągnąć dwojakiego rodzaju konsekwencje:
- zażądać zapłaty odszkodowania o odpowiedniej wysokości;
- zażądać naprawienia konsekwencji naruszenia poufności informacji, np. poprzez zaprzestanie ich wykorzystywania.

NDA – klucz do sukcesu Twojej firmy!
Tajemnice przedsiębiorstwa wymagają ochrony, dlatego warto zawierać umowy NDA, które zapewniają poufność danych. Na ich podstawie informacje uznawane za poufne muszą być trzymane w tajemnicy, a ich ujawnienie wiąże się z określonymi konsekwencjami. Umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony, jednak kluczowe jest precyzyjne określenie, które dane są poufne. Jeśli klauzula NDA opiera się na wzorze umowy, należy pamiętać, by nadać jej indywidualny charakter. Od szczegółowości i jasności zapisów zależy skuteczność ochrony tajemnic przedsiębiorstwa przed dostępem osób trzecich.