Za ojczyznę lean management uważa się Japonię, której sukces gospodarczy jest z pewnością godny naśladowania, a organizacja tamtejszych firm nie bez racji bywa uznawana za wzorcową. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, na czym dokładnie polega ten sposób zarządzania.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym charakteryzuje się lean?
- Jak opracować i wdrożyć strategię lean management w swojej firmie?
- W jaki sposób filozofia lean management odnosi się do restrukturyzacji przedsiębiorstwa?
Spis treści:
- Co to jest lean management?
- Lean management– narzędzia
- Lean w praktyce – przykłady wdrożeń
- Jak działa lean management?
- Korzyści z wdrożenia lean management
- Lean management a proces restrukturyzacji
- Klucz do sukcesu Twojej firmy
Jeżeli firma nie jest odpowiednio zarządzana, to właściwie z góry jest skazana na porażkę. Dlatego, aby jej uniknąć – a tym bardziej po to, aby odnieść biznesowy sukces – należy zastosować odpowiednie i adekwatne do konkretnej sytuacji metody zarządzania. Jest ich wiele, jednak niektóre z nich z pewnością oduczają się dużą skutecznością, będąc jednocześnie stosunkowo uniwersalnymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem jest tu lean. Co to wyjaśnię poniżej oraz to na czym on dokładnie polega. Zapraszam do lektury!
Co to jest lean management?
Najprościej lean management to zarządzanie firmą oparte na założeniu jak najlepszego i najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów i narzędzi. Celem wdrożenia tej koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem jest wyeliminowanie wszelkich przejawów marnotrawstwa z całego procesu produkcji, przy jednoczesnej maksymalizacji wartości towaru. Wobec tego, aby dobrze zrozumieć zagadnienie lean management co to, trzeba zastanowić się, o jakie marnotrawstwo tu chodzi. Pośród jego przykładów najczęściej wskazuje się:
- nadprodukcję, przejawiającą się w produkcji towarów przekraczającej realne możliwości ich zbycia, chociażby poprzez realizację produkcji w większej ilości niż to wynikałoby to ze złożonych zamówień;
- gromadzenie nadmiernych zapasów, które prowadzi do „zamrożenia” gotówki w towarach, które nie da się zbyć w przewidywalnej perspektywie;
- produkcję towarów lub realizację usług w sposób wadliwy, co prowadzi do zgłaszania reklamacji, których rozpatrywanie z kolei pochłania kolejne zasoby;
- zbędnych ruch przedsiębiorstwa lub zbyt długie okresy jego bezczynności.
Lean management – przykład działań z tego zakresu podam poniżej – pozwala na uniknięcie każdego z tych zagrożeń, stwarzając warunki do takiego zarządzania firmą, jakie jest najbardziej adekwatne do zakresu jej działalności. Jakie więc są narzędzia lean management?
Zobacz także: Faktoring – co to jest i jak działa?
Lean management – narzędzia
Jeżeli firma ma odnieść biznesowy sukces, a przecież powinien być on celem każdego przedsiębiorcy, to musi być dobrze zarządzana i właśnie temu służy lean management. Narzędzia pozwalające na jego wdrożenie to przede wszystkim:
- automatyzacja;
- planowanie produkcji;
- standaryzacja procesów w firmie;
- odpowiednia organizacja stanowisk pracy.
Oczywiście lean management jest narzędziem, które należy wdrażać w sposób ściśle dostosowany do realiów funkcjonowania konkretnej firmy. Stąd trudno podać jakie konkretne i jednocześnie uniwersalne przykłada zastosowania tego mechanizmu. Warto jednak poznać kilka przykładów udanych wdrożeń w tym obszarze. Właściwie mają one charakter uniwersalny, stąd nadają się do zastosowania w większości firm. Jak działa lean – co to jest?
Lean w praktyce – przykłady wdrożeń
Wprowadzenie lean management w przedsiębiorstwie standardowo składa się z:
- organizacji miejsc pracy;
- wprowadzenie instrukcji sprzątania miejsc pracy i przygotowywania ich do ponownego wykorzystania;
- standaryzacji procesów;
- monitoring stosowania opracowanych procedur.
Wdrożenie lean managment najlepiej zobrazować na przykładzie fabryki. Brak organizacji miejsc pracy oraz odpowiedniego ich porządkowania praktycznie nieuchronnie prowadzi do marnowania zasobów. Nie tylko w postaci zbyt dużego zużywania półproduktów niezbędnych do opracowania produktu końcowego, ale również czasu pożytkowanego na poszukiwanie narzędzi. Rozwiązania z zakresu lean manufacturing (lean managment) pozwalają również poprawnie zaplanować produkcję, dzięki czemu przedsiębiorstwo ani nie pozostaje w bezruchu, ani też nie pracuje nad zbyt wysokich obrotach, generując produkcję niepozwalającą na sprawne znalezienie rynków zbytu.
Jak działa lean management?
W praktyce lean manufacturing – przykład ten jest naprawdę dobry – to dążenie do doskonałości operacyjnej wymagające skoncentrowania się na kilku ważnych obszarach, które pozwalają firmie na efektywne zarządzanie procesami i zasobami. Przykład, o którym mowa, ilustruje, jak ważne jest zrozumienie i wdrożenie zasad lean w celu osiągnięcia następujących czterech celów:
- skrócenie czasu produkcji i jego wysoka integracja;
- maksymalne z możliwych wykorzystanie mocy produkcyjnych;
- terminowość dostaw towarów i realizacji usług;
- pełna minimalizacja zapasów.
Nigdy nie wolno zapominać, że to, czy narzędzia lean managment rzeczywiście uda się w pełni efektywnie zastosować, w dużej mierze zależy od zbudowania w firmie odpowiedniej kultury organizacyjnej. O ile wyjaśnienie, jak działa lean managment wydaje się stosunkowo proste, o tyle jego założenia nie mogą pozostawać jedynie na papierze. Muszą przekładać się na codzienność pracowników i kadry zarządzającej. W przeciwnym razie pozostaną jedynie życzeniami bez pokrycia w faktach.
Korzyści z wdrożenia lean management
Skoro wiemy już co to jest lean managment i jakie zasady nim kierują, warto usystematyzować korzyści płynące z jego zastosowania w przedsiębiorstwie. Lean , skupiając się na eliminacji marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu, może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie firmy, oferując liczne korzyści. Oto najważniejsze z nich:
- zwiększenie jakości towarów i usług oferowanych przez przedsiębiorcę;
- optymalizacja funkcjonowania firmy;
- stały rozwój działalności gospodarczej;
- minimalizacja kosztów prowadzonej działalności gospodarczej;
- możliwość szybkiej reakcji na zmiany pojawiające się na rynku.
To podejście, które nie tylko pomaga w poprawie efektywności operacyjnej, ale również wspiera długoterminowy rozwój i adaptację firmy w zmieniającym się otoczeniu rynkowym. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą nie tylko sprostać oczekiwaniom klientów, ale także utrzymać konkurencyjność i zrównoważony rozwój.
Dowiedz się więcej: Zmiany restrukturyzacyjne w firmie a zamówienie publiczne
Lean management a proces restrukturyzacji
Co prawda, jeżeli sięgniesz po najczęściej pojawiające się definicje lean managementu, to nie znajdziesz w nich żadnego odwołania się do spraw restrukturyzacyjnych, to jednak w rzeczywistości lean manufacturing ma bardzo duże znaczenie zarówno przy przeciwdziałaniu nadmiernemu zadłużeniu przedsiębiorstwa, jak i przy jego oddłużaniu.
Natomiast w strukturze restrukturyzacji najlepiej do wprowadzenia do działalności firmy lean management nadaje się postępowanie sanacyjnego, podczas którego przeprowadza się działania sanacyjne.
Zgodnie z art. 3 ust. 6 Prawa restrukturyzacyjnego działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Nie ma więc najmniejszych przeszkód prawnych, aby w ich zakresie wprowadzić to zarządzanie. Co więcej, nierzadko jest to wręcz pożądane.
Klucz do sukcesu Twojej firmy
Lean management to filozofia zarządzania przedsiębiorstwem sprowadzająca się, mówiąc w pewnym uproszczeniu, do maksymalnego wykorzystania posiadanych zasobów, przy jednoczesnej minimalizacji strat (zarówno w obszarze środków trwałych, jak i czasu czy innych wartości niematerialnych). Opracowanie i wdrożenie lean zawsze powinno zostać dostosowane do realiów funkcjonowania konkretnej firmy. Jedno jest jednak pewne: sięgnięcie po tego rodzaju metody zarządzania stwarza optymalne warunki do rozwoju firmy, a przez to do osiągnięcia sukcesu biznesowego.