
Faktoring jest umową, w ramach której przedsiębiorca otrzymuje spłatę faktury od wyspecjalizowanego podmiotu zajmującego się świadczeniem usług faktoringowych. Jednocześnie podmiot ten przejmuje na siebie obowiązki związane z ewentualnym dochodzeniem należności z tytułu faktury.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest faktoring?
- Jakie korzyści płyną z faktoringu?
- O czym pamiętać wybierając firmę świadczącą usługi faktoringowe?
Spis treści:
- Faktoring co to jest – definicja i zasady działania
- Faktoring dla małych firm – korzyści i zastosowania
- Usługi faktoringowe co to jest – różne rodzaje faktoringu
- Nowoczesne rozwiązania finansowe – faktoring online
- Jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług faktoringowych?
- Teraz już wiesz, jak działa faktoring!
Fakturowanie jest czynnością, którą na co dzień zajmuje się zdecydowana większość przedsiębiorców. W końcu z prowadzeniem działalności gospodarczej – przeważnie – wiąże się obowiązek opłacania podatku VAT, z czym z kolei wiąże się także wystawianie faktur. Jednak nie zawsze termin płatności faktur może być krótki, niekiedy również pojawiają się problemy z odzyskaniem samej płatności. Remedium na te trudności może okazać się faktoring. Na czym polega? Wyjaśnię to poniżej. Zapraszam do lektury!

Faktoring co to jest – definicja i zasady działania
Faktoring, co to jest, ma ścisły związek z jego cywilnoprawnym charakterem, jest umową, którą zawiera przedsiębiorca podlegający obowiązkowi regulowania podatku od towarów i usług z faktorem, a więc z innym przedsiębiorcą zajmującym się faktoringiem. Jednocześnie usługi faktoringowe polegają na tym, że faktor spłaca faktury przedsiębiorcy jeszcze przed nadejściem terminu ich wymagalności. Tym samym dotyczy on jedynie tzw. faktur nieprzeterminowanych, czyli takich, których termin płatności nie upłynął.
Z biznesowego punktu widzenia umowa faktoringu stanowi ciekawe rozwiązanie dla branż, w których stosuje się długie terminy płatności faktur bądź to przypadków, gdy to samemu kontrahentowi zależało na stosunkowo odległym terminie uregulowania należności z tytułu dostawy towarów lub usług. Dzięki temu rozwiązaniu firma nie musi czekać na płatność, a w przypadku jej braku tracić kolejny okres na dochodzenie należności od dłużnika, ale od razu otrzymuje kwotę widniejącą na fakturze.
Usługi faktoringowe – co to jest, już wyjaśniłem powyżej – oczywiście nie są dostępne jedynie dla jakiegoś z góry określonego kręgu przedsiębiorców.

Faktoring dla małych firm – korzyści i zastosowania
Często spore korzyści determinuje faktoring dla małych firm. Przedsiębiorstwa mieszczące się w tej grupie przeważnie generują zbyt małe przychody, aby móc współpracować z bankami czy innymi instytucjami rynku finansowego gwarantującymi stały dopływ gotówki. Wówczas długie oczekiwanie na płatność stanowi szczególnie uciążliwą trudnością, uniemożliwiającą efektywne prowadzenie działalności gospodarczej. Stąd faktoring dla małych firm bywa dobrym sposobem na zabezpieczenie stałego dopływu do przedsiębiorstwa gotówki za świadczone usługi lub sprzedawane towary.
Dodatkowo sięgnięcie po faktoring uwalnia małego przedsiębiorcę od wyzwań związanych z ewentualną windykacją należności. Jest to spore ułatwienie dla przedsiębiorców nieposiadających zasobów niezbędnych do odzyskiwania zadłużenia. Faktoring pozwala na szybkie przekształcenie należności w gotówkę, co wspiera bieżące operacje biznesowe, umożliwiając inwestycje i rozwój. To także odciąża właścicieli małych firm od obowiązków związanych z monitorowaniem i ściąganiem opłat.
Dowiedz się więcej: Nota obciążeniowa a faktura – czym się różnią?

Usługi faktoringowe co to jest – różne rodzaje faktoringu
To na czym polega, pozostaje ściśle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale jednocześnie możliwe jest wyróżnienie kilku rodzajów, na które dzielą się usługi faktoringowe. Najbardziej podstawowy podział obejmuje:
- faktoring tradycyjny – sprowadzający się do zawarcia i wykonania umowy faktoringu w sposób papierowy;
- faktoring online, dzięki któremu całość kwestii związanych z faktoringiem załatwiana jest za pośrednictwem Internetu, czyli bez wychodzenia z domu.
Natomiast ze względu na treść, jaką przyjmuje umowa faktoringu, usługę tę można podzielić na:
- faktoring bez regresu, zwany też faktoringiem pełnym. W tym modelu faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Przeważnie taka usługa faktoringowa wiąże się z wyższymi kosztami niż faktoring z regresem;
- faktoring z regresem, a więc niepełny. W tym przypadku ryzyko niewypłacalności kontrahenta obciąża solidarnie wystawcę faktury oraz firmę faktoringową;
- faktoring mieszany, łączący w sobie elementy faktoringu z regresem oraz bez regresu. W faktoringu mieszanym faktor ponosi ryzyko niewypłacalności kontrahenta, ale jedynie do z góry określonej kwoty;
- faktoring jawny, w którym o przejęciu faktury informowany jest jej odbiorca;
- faktoring tajny, gdy odbiorca faktury nie jest informowany o jej przejęciu przez firmę faktoringową.
Nowoczesne rozwiązania finansowe – faktoring online
Biorąc pod uwagę sposób, w jaki zawierana i realizowana jest umowa faktoringowa, najpopularniejszy obecnie jest faktoring online. Jest to stosunkowo proste rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie finansowania faktury i jej „sprzedaż” w szybki sposób, bez wychodzenia z domu. Nie wolno przy tym zapominać, że na rynku działa wiele firm zajmujących się faktoringiem, a przed podpisaniem umowy zawsze powinieneś dobrze przeanalizować jej proponowaną treść, zwłaszcza w zakresie sposobu rozliczeń między stronami kontraktu oraz zasadami płatności za fakturę i odpowiedzialności za brak uregulowania należności przez podmiot, dla którego została wystawiona faktura.
Niektóre firmy oferujące faktoring online realizują swoje usługi w taki sposób, że przyznają przedsiębiorcy z góry określony limit, a sama umowa faktoringu jest zawierana za pośrednictwem dedykowanej w tym celu platformy internetowej. To jeszcze bardziej ułatwia przeprowadzenie całej operacji. W tym miejscu warto postawić pytanie o dokładne warunki, jakie powinna spełniać dobra firma faktoringowa. Jak więc wybrać dostawcę tego rodzaju usług?

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług faktoringowych?
Decyzja o skorzystaniu z faktoringu to krok w kierunku poprawy płynności finansowej firmy. Jednak ważne jest, aby wybrać rzetelnego dostawcę tych usług. Faktoring, polegający na sprzedaży należności za gotówkę, może być korzystnym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy świadczy go zaufany partner. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą wpłynąć na jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo finansowe firmy.
Faktoring – co to są za usługi, jest tu niezwykle istotną kwestią – stanowi interesujące i bezpieczne rozwiązanie dla przedsiębiorcy tylko wówczas, gdy jest świadczony przez sprawdzoną firmę. Aby znaleźć takiego kontrahenta, należy zbadać:
- wiarygodność finansową świadczącego usługi faktoringu;
- doświadczenie w realizacji operacji faktoringowych;
- oferowane warunki współpracy;
- czas oczekiwania na pełną realizację umowy faktoringu.
Zobacz także: Refaktura – jak działa?
Teraz już wiesz, jak działa faktoring
Faktoring oznacza przeniesienie faktury przez jej wystawcę na inny podmiot, w zamian za uregulowanie kwoty, na którą opiewa faktura. Rozwiązanie to, oparte na umowie cywilnoprawnej, dotyczy faktur, których termin płatności jeszcze nie nadszedł. Tym samym przedsiębiorca zyskuje uregulowanie należności z tytułu faktury, szybciej niż wynikałoby to z określonego terminu jej płatności. Warto pamiętać, że na rynku działa sporo firm faktoringowych, a w tym podmioty oferujące faktoring online. Przed wyborem dostawcy wskazanych tu usług należy się jednak dobrze zastanowić, biorąc pod uwagę m.in. wiarygodność zajmującego się faktoringiem oraz przewidywane zasady przyszłej współpracy.