Zanim przystąpisz do zakładania firmy, powinieneś dobrze przeanalizować, jak to zrobić. Jak założyć firmę? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga uwzględnienia wielu elementów.
Z tego artykuł dowiesz się:
- Rodzaju działalności gospodarczej, jaką chcesz założyć?
- Sposobu, w jaki chcesz prowadzić swój biznes?
- Kosztów rejestracji?
Spis treści:
- Jak założyć firmę krok po kroku?
- Rodzaje działalności gospodarczej
- Jak zarejestrować firmę?
- Jak założyć firmę ze wspólnikiem
- Jak zatrudniać pracowników?
- Kodeks pracy: obowiązki pracodawcy
- Prawa pracodawcy w zakresie BHP
- Jak założyć firmę? Koszty
- Co musisz wiedzieć, zakładając firmę — podsumowanie
Własny biznes to bez wątpienia świetny pomysł na zarabianie pieniędzy. Jeżeli dobrze przemyślisz swoją strategię biznesową, to naprawdę masz spore szanse na sukces. Jednak zanim rozpoczniesz funkcjonowanie na rynku, musisz zarejestrować swoją firmę i dowiedzieć się jakie dokumenty regulujące prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy musisz wypełnić. Jak to zrobić? O czym nie wolno zapomnieć? Zapraszam do lektury poniższego tekstu, w którym wyjaśnię, jak założyć firmę.
Jak założyć firmę krok po kroku?
Zawsze proces otwarcia firmy należy rozpocząć od opracowania pomysłu biznesowego. Bez tego nawet najlepiej przeprowadzona rejestracja firmy oraz dopełnienie pozostałych formalności nie przełożą się na ekonomiczny sukces. Wobec tego ustalając odpowiedź na pytanie, jak założyć firmę trzeba wykonać następujące, milowe kroki:
- przygotowanie profesjonalnego business planu;
- wybór formy prawnej prowadzenia własnej działalności gospodarczej;
- załatwienie formalności związanych z rejestracją firmy;
- przystąpienie do prowadzenia działalności gospodarczej.
To, jak założyć firmę w konkretnych okolicznościach faktycznych zawsze pozostaje ściśle uzależnione od opracowanego business planu. Sam zaś proces rejestracji musi zostać podporządkowany temu, jakie są rodzaje działalności.
Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić, czy firma istnieje? Metody weryfikacji działalności przedsiębiorstwa
Rodzaje działalności gospodarczej
Ogólnie rzecz ujmując, działalność gospodarcza może być prowadzona w ramach tzw. firmy jednoosobowej (czyli jednoosobowej działalności gospodarczej) lub spółki prawa handlowego (osobowej lub kapitałowej). Najczęściej rodzaje działalności gospodarczej są sprowadzane właśnie do formalnych metod prowadzenia przedsiębiorstwa. Jednak nie wyczerpuje to zagadnienia. Nigdy nie należy zapominać, że rodzaje działalności to także kwestia zgód i pozwoleń, od uzyskania których niekiedy uzależniona jest legalność prowadzenia danego biznesu. W tym kontekście nie wolno zapominać, że:
- większość rodzajów działalności można prowadzić bez uzyskiwania np. koncesji;
- jednak w ściśle określonych przypadkach, zanim przedsiębiorca rozpocznie swoją działalność, musi liczyć się z koniecznością pozyskania koncesji lub zezwolenia.
Sondując to, jak zarejestrować firmę zawsze trzeba pamiętać o tych uwarunkowaniach, upewniając się, jakie dokładnie wymagania administracyjne są związane z konkretnym rodzajem działalności gospodarczej. W tym miejscu pojawia się jeszcze raz pytanie: jak założyć firmę krok po kroku?
Jak zarejestrować firmę?
W procesie rejestracji firmy kluczowe pozostaje zrozumienie, jakie zasady odnoszą się do wybranej przez przyszłego przedsiębiorcę formy prawnej. Reguła jest jasna: jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), natomiast spółki prawa handlowego w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Tu ważne jest, że:
- wszystkie formalności związane z rejestracją firmy w CEIDG można załatwić bez wychodzenia z domu, za pomocą serwisu biznes.gov.pl. Aczkolwiek nie ma przeszkód prawnych do tego, aby zarejestrować firmę jednoosobową tradycyjnie, podczas wizyty w urzędzie właściwej gminy;
- wniosek o rejestrację spółkę z KRS również może zostać złożony online. Niekiedy jednak nie jest to wystarczające. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy przyszli wspólnicy będą chcieli w pełni samodzielnie skonstruować umowę spółki, nie wykorzystując dostępnego wzoru online.
Jasne więc jest, że określenie jak zarejestrować firmę wymaga uwzględnienia wielu zmiennych.
Jak założyć firmę ze wspólnikiem
Sprawa rejestracji firmy komplikuje się jeszcze bardziej, gdy przedsiębiorca nie chce działać w pojedynkę, ale razem ze wspólnikiem. Wówczas pozostaje wybór spośród jednego z trzech rozwiązań:
- spółka cywilna – a więc typowa umowa cywilnoprawna pomiędzy przedsiębiorcami, spośród których każdy zachowuje swój indywidualny status przedsiębiorcy;
- spółka osobowa (np. jawna, partnerska) – funkcjonująca na mocy przepisów Kodeksu spółek handlowych. Posiada ona zdolność prawną, odróżniającą ją od samych wspólników, ale nie jest osobą prawną;
- spółka kapitałowa (z ograniczoną odpowiedzialnością; akcyjna; prosta spółka akcyjna), która jest zupełnie odrębnym podmiotem prawa od wspólników/akcjonariuszy. Mogą oni pełnić w spółce np. funkcję w zarządzie.
Zobacz także: Jak sprawdzić wiarygodność firmy?
Jak zatrudniać pracowników?
Większość firm nie może działać bez pracowników. Nawet jeżeli na początku prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest sam, to szybko okazuje się, że na dłuższą metę nie da się tak pracować. Jak zatrudniać pracowników? Pierwszą sprawą, o której należy pamiętać, jest charakter stosunku pracy. Otóż nie ma tu znaczenia nazwa umowy, ale to, czy stosunek prawny łączący dwa podmioty odpowiada naturze stosunku pracy.
Nawet jeżeli strony podpiszą umowę cywilnoprawną, np. zlecenia czy o dzieło, ale będzie ona odpowiadać przedstawionej charakterystyce, to i tak będzie umową o pracę. Ponadto:
- umowę o pracę warto zawrzeć w formie pisemnej. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika;
- w umowie tej należy precyzyjnie określić prawa i obowiązki stron oraz zakres obowiązków pracownika;
- wszelkie niejasności czy błędy w umowie o pracę mogą generować poważne problemy w przyszłości.
Kodeks pracy: obowiązki pracodawcy
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak zatrudniać pracowników nie wolno abstrahować od obowiązków spoczywających na pracodawcy. Należy do nich m.in.:
- zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w ZUS oraz odprowadzanie należnych składek, oraz zaliczek na podatek dochodowy;
- przestrzeganie przepisów dotyczących urlopów pracowniczych;
- regularna wypłata umówionego wynagrodzenia, którego wysokość nie może być mniejsza od „najniższej krajowej”;
- zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przy czym w zakresie BHP pracodawca posiada również istotne uprawnienia.
Prawa pracodawcy w zakresie BHP
Rzeczywiście to pracodawca ma obowiązek zapewnić w zakładzie bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Natomiast prawa pracodawcy w zakresie BHP obejmują przede wszystkim:
- możliwość zainstalowania monitoringu w zakładzie pracy;
- uprawnienie do kontroli trzeźwości pracowników.
Tym samym obowiązki pracownika w zakresie BHP oznaczają konieczność podporządkowania się zasadom ustalonym przez pracodawcę. Wypełnienie wytycznych BHP jest istotne dla utrzymania bezpiecznych warunków pracy oraz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym. Z tego powodu obowiązki pracownika w zakresie BHP są tak ważne.
Jak założyć firmę? Koszty
Kiedy przeanalizowaliśmy najważniejsze aspekty pozwalające na udzielenie w miarę kompletnej odpowiedzi na pytanie, jak założyć firmę, możemy przejść do tego, jakie są koszty tego przedsięwzięcia:
- rejestracja w CEIDG jest darmowa;
- koszty rejestracji w KRS wahają się w przedziale 250-500 zł;
- obsługa prawna związana z rejestracją firmy właściwie zawsze jest wyceniana indywidualnie, według stawek stosowanych przez konkretnego prawnika.
Co musisz wiedzieć, zakładając firmę — podsumowanie
Podsumowując powyższe analizy, można jest sprowadzić do najważniejszych kroków, jakie powinny poprzedzać rejestracją firmy. Najpierw musisz precyzyjnie opracować swój pomysł biznesowy. Określić jakie dokumenty regulujące prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy będą podstawą twojej działalności. Potem powinieneś się zastanowić, czy chcesz działać razem ze wspólnikiem, czy też w pojedynkę. Następnie musisz wybrać formę prawną najlepszą dla Twojego biznesu, a potem rozpocząć jej rejestrację. Kiedy załatwisz te sprawy, możesz zacząć prowadzić swój biznes. Pamiętaj, że profesjonalna pomoc radcy prawnego bądź adwokata zawsze znacznie usprawnia całe przedsięwzięcie i pozwala uniknąć – przeważnie bardzo kosztownych – błędów i potknięć.