Zadłużenie ZUS to problem dla wielu firm, który – o ile nie zostanie w porę rozwiązany – może doprowadzić do naprawdę dużych problemów. Dlatego też warto wiedzieć, co zrobić, aby uniknąć tych konsekwencji. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się między innymi:
- co oznacza powstanie długu w ZUS dla Twojej firmy,
- w jaki sposób unikać zadłużenia,
- z jak najlepiej rozwiązać problemy z zaległymi płatnościami.
Spis treści:
- Dług w ZUS – co to oznacza dla Twojej firmy?
- Jakie są pierwsze objawy problemów z ZUS?
- Dlaczego firmy popadają w długi wobec ZUS?
- Na ile rat można rozłożyć zaległości w ZUS i jakie są strategie walki z zadłużeniem?
- Jak sprawdzić zaległość w ZUS i uniknąć poważnych błędów w zarządzaniu zobowiązaniami?
- Zakończenie
Konieczność opłacania co miesiąc składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązkiem, z którym musi się liczyć każdy przedsiębiorca. Zobowiązanie to jest surowo egzekwowane przez organy państwowe, które zwalczają nierzetelnych dłużników wobec ZUS. Dlatego trzeba robić wszystko, aby uniknąć takiego zadłużenia, a gdy się pojawi – jak najszybciej je spłacić. Poniżej przedstawię kilka sprawdzonych sposobów na osiągnięcie tego celu. Zapraszam do lektury!
Dług w ZUS – co to oznacza dla Twojej firmy?
Zadłużenie w ZUS – konsekwencje takiego stanu rzeczy zawsze są bardzo poważne. W żadnym wypadku zobowiązanie nie powinno być lekceważone przez przedsiębiorcę. Jak wiadomo prowadzenie własnej działalności gospodarczej – podobnie, jak świadczenie pracy w ramach umowy o pracę lub wykonywanie zlecenia – nieodłącznie wiąże się z koniecznością comiesięcznego regulowania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak sytuacja przedsiębiorców jest tu szczególna, gdyż to oni odpowiadają za obliczenie i zapłacenie składek ZUS za siebie oraz za swoich pracowników/zleceniobiorców.
Standardowo zadłużenie w ZUS powoduje takie konsekwencje, jak:
- naliczanie ustawowych odsetek za opóźnienie płatności;
- wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec przedsiębiorcy, z czym może wiązać się m.in. ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy;
- nałożenie grzywny przez ZUS;
- orzeczenie kary więzienia przez sąd.
Martwisz się o konsekwencje długów w ZUS? Więzienie czy nałożenie grzywny to środki stosowane stosunkowo rzadko i zarezerwowane do przypadków najpoważniejszych naruszeń. Nie zmienia to faktu, że zawsze należy się liczyć z możliwością nałożenia takich sankcji, co jedynie powinno dodatkowo motywować przedsiębiorcę do jak najszybszego rozliczenia się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Przeczytaj również: Więzienie za długi – czy to możliwe?
Jakie są pierwsze objawy problemów z ZUS?
Dług w ZUS właściwie nie różni się od innych rodzajów zadłużenia – zwłaszcza zaciąganych wobec podmiotów publicznych.
Przedsiębiorca przeważnie jest w stanie bardzo szybko zorientować się, że istnieje realne ryzyko popadnięcia w zadłużenie w ZUS. Konsekwencje – tak, jak wspominałem – są poważne, więc należy zawczasu przeciwdziałać wystąpieniu tego rodzaju zadłużenia. Aby móc to uczynić, warto zastanowić się, dlaczego firmy popadają w długi związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Przeczytaj również: Kontrola skarbowa – jak przygotować firmę? Przewodnik po procedurach i wymaganiach
Dlaczego firmy popadają w długi wobec ZUS?
Zadłużenie w ZUS powstaje przede wszystkim ze względu na niezwykle wysokie – i co gorsza, ciągle wzrastające – składki na obowiązkowe ubezpieczenia. Niestety nie ma widoków na to, aby w przewidywalnej przyszłości stan ten miał ulec zmianie. W związku z tym należy:
- odpowiednio zabezpieczać środki na składki ZUS;
- przeprowadzać dopuszczalną optymalizację;
- rozważyć dostosowanie formy prawnej przedsiębiorstwa.
W tym kontekście pocieszające jest, że ustawodawca przewidział umorzenie oraz przedawnienie długu w ZUS. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych co do zasady należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.
Na ile rat można rozłożyć zaległości w ZUS i jakie są strategie walki z zadłużeniem?
Zadłużenie w ZUS oczywiście nie powinno być powodem do rozpaczy, ale do podjęcia działań mających za zadanie rozwiązanie problemu z płatnościami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu pozostaje tzw. układ ratalny, zawierany na podstawie art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepis ten stanowi m.in., że ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Ponadto:
- odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek oraz rozłożenie należności na raty następuje w formie umowy;
- od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg;
- jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie ustalonych przez Zakład rat, pozostała kwota staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi na zasadach określonych w ustawie – Ordynacja podatkowa.
A więc na ile rat można rozłożyć zaległości w ZUS? Na szczęście przepisy nie przewidują ograniczeń. Tym samym wszystko zależy tu od ustaleń poczynionych między zadłużonym a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Doświadczenie pokazuje, że w pełni profesjonalne przeprowadzenie negocjacji z Zakładem pozwala osiągnąć naprawdę korzystne rezultaty, w tym nawet umorzenie długu w ZUS. Podobnie, jak w przypadku prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, w którym ZUS jest jednym z wierzycieli objętych układem. W każdym razie do tych negocjacji należy się naprawdę dobrze przygotować, rozpoczynając od zbadania struktury zadłużenia. Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?
Jak sprawdzić zaległość w ZUS i uniknąć poważnych błędów w zarządzaniu zobowiązaniami?
Nie wiesz, jak sprawdzić zadłużenie w ZUS? Możesz to zrobić w prosty sposób logując się na swoje konto prowadzone w systemie eZUS. Istnienie zobowiązania oraz jego precyzyjną wysokość jak najbardziej da się ustalić również tradycyjnie, podczas wizyty w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub składając wniosek papierowy. Aby uniknąć problemów z zadłużeniem – zarówno generalnym, jak i specyficznym wobec ZUS – należy:
- na bieżąco zarządzać portfelem swoich zobowiązań;
- unikać popadania w spiralę zadłużenia;
- zaciągać nowe zobowiązania w sposób adekwatny do posiadanych możliwości ich spłaty;
- pamiętać, że należności publicznoprawne często korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia.
Zakończenie
Jednym z najtrudniejszych rodzajów zadłużenia, z którym może się spotkać przedsiębiorca, jest zadłużenie w ZUS, a konsekwencje tego mogą być bardzo dotkliwe. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze – składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych są naprawdę wysokie i ciągle wzrastają. Po drugie – konieczność płatności składek ZUS pojawia się w każdym miesiącu, co z kolei powoduje, że nawet niewielkie opóźnienie prowadzi do wysokiego zobowiązania.
Z tego względu warto przeciwdziałać wystąpieniu zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a gdyby ono powstało, należy jak najszybciej dążyć do spłaty. Dobrym sposobem na zobowiązanie wobec Zakładu pozostaje układ ratalny, pozwalający na uzyskanie korzystnych warunków spłaty. W niektórych sytuacjach możesz nawet liczyć na umorzenie długu w ZUS lub jego przedawnienie.
Jak sprawdzić zaległość w ZUS? Skorzystaj z konta na eZUS lub wybierz się do placówki osobiście. Pamiętaj, że długi w ZUS mogą skutkować nawet więzieniem, dlatego warto je monitorować.