Już od ponad roku trwa restrukturyzacja spółki VB Leasing. Postępowanie to stanowi aktualnie jedną z największych restrukturyzacji toczących się w Polsce. Proces ten, pozwolił nam dostrzec jakie korzyści wiążą się z takim działaniem przeprowadzanym w przedsiębiorstwie. Dlatego w poniższym tekście analizuję m.in.:
– VB Leasing restrukturyzacja firmy – dlaczego do niej doszło,
– na jakim etapie znajduje się obecnie postępowanie,
– jakie są perspektywy na sfinalizowanie z sukcesem postępowania restrukturyzacyjnego VB Leasing.
Spis treści:
- Restrukturyzacja VB Leasing – przyczyny
- Proces restrukturyzacji VB Leasing – podjęte działania
- VB Leasing w restrukturyzacji – poprawne oraz niepoprawne działania
- VB Leasing w restrukturyzacji – co warto wiedzieć?
Problemy finansowe mogą dotknąć firmę bez względu na jej rozmiary oraz sektor, w jakim działa. Nierzadko trudności przychodzą niejako z zewnątrz, mając swoje źródło w okolicznościach, za które sam przedsiębiorca nie odpowiada. Bez względu na powód, z jakiego wynikają zaistniałe komplikacje, należy mieć na uwadze dobro biznesu. W zdecydowanej większości przypadków adekwatną odpowiedzią na kryzys – zwłaszcza finansowy – pozostaje restrukturyzacja.
Nasze doświadczenie pokazuje, że proces ten naprawdę działa, przekładając się na oddłużenie niejednej firmy. Ostatnio ciekawym dowodem na prawdziwość tej tezy pozostaje restrukturyzacja VB Leasing. Co warto o niej wiedzieć?
Restrukturyzacja VB Leasing – przyczyny
VB Leasing S.A. – znajdująca się od lipca 2023 roku w restrukturyzacji – jest spółką zajmującą się świadczeniem usług przede wszystkim w zakresie:
- organizacji aukcji poleasingowych,
- ubezpieczeń – jest to obszar ściśle związany z podstawowym przedmiotem działalności spółki, czyli z organizacją aukcji poleasingowych.
Pomimo wieloletniego, dynamicznego rozwoju firmy, napotkała ona problem w 2023 roku w postaci ogłoszenia upadłości Idea Bank i Getin Noble Bank. Instytucje te były powiązane kapitałowo z VB Leasing. Restrukturyzacja miała na celu uratowanie nadmienionej spółki przed koniecznością ogłoszenia bankructwa. Na chwilę obecną wiele wskazuje, że proces ten ma szansę zakończyć się sukcesem w postaci przyjęcia i zatwierdzenia układu.
Restrukturyzacja VB Leasing ma charakter bezprecedensowy w skali kraju – zarówno pod względem wielkości firmy poddawanej zmianom, jak i wartości wierzytelności. Procedura ta, co jest niezwykle istotne z praktycznego punktu widzenia, toczy się w ramach postępowania sanacyjnego. Dzięki temu VB Leasing restrukturyzacja oznacza dążenie do zawarcia układu oraz przeprowadzenie działań sanacyjnych.
Nie wolno zapominać, że układ między dłużnikiem a wierzycielami stanowi centralny instrument każdej restrukturyzacji. Jego przyjęcie przez pożyczkodawców w głosowaniu, a następnie zatwierdzenie przez sąd restrukturyzacyjny przesądza o sukcesie bądź o porażce postępowania. Natomiast restrukturyzacja VB leasing ciągle pozostaje na etapie dążenia do zawarcia układu. Co więc udało się już osiągnąć?
Proces restrukturyzacji VB Leasing – podjęte działania
Według dostępnych informacji na dziś restrukturyzacja VB Leasing, to:
- zabezpieczenie firmy przed ogłoszeniem upadłości,
- dostosowanie struktury przedsiębiorstwa oraz jego działalności do bieżących potrzeb,
- zabezpieczenie płatności podatku VAT na rzecz Skarbu Państwa,
- zagwarantowanie klientom VB Leasing bieżącej obsługi.
Dlatego w ramach procesu zdecydowano się na przeprowadzenie stopniowej redukcji zatrudnienia. Cześć aktywów jest także przygotowywana do sprzedaży, dzięki czemu VB Leasing – restrukturyzacja jak najbardziej umożliwia takie posunięcia – pozyska gotówkę na spłatę wierzycieli w ramach przyszłego wykonywania układu. Tym samym aktualnie kluczową kwestią pozostaje dążenie do jego zawarcia.
Może Cię również zainteresować: Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym – co musisz wiedzieć?
VB Leasing w restrukturyzacji – poprawne oraz niepoprawne działania
Z pewnością jednym z największych sukcesów wynikających z dotychczasowego przebiegu procedury pozostaje to, że VB Leasing w restrukturyzacji nadal działa. To niezwykle istotne dla jego klientów oraz wierzycieli. Interesanci dzięki temu są na bieżąco obsługiwani, co w przypadku firm zajmujących się leasingiem ma naprawdę duże znaczenie. Poza tym zachowanie w miarę normalnej działalności operacyjnej pozwala na obsługę wierzytelności i przekłada się na znaczną poprawę rokowań co do ich ostatecznej spłaty.
Biorąc pod uwagę te uwarunkowania można przyjąć, że VB Leasing restrukturyzacja pozwoliła przede wszystkim na:
- kontrolowaną redukcję zatrudnienia. Dzięki uniknięciu zwolnień grupowych dotychczasowi pracownicy mieli czas nie tylko na przemyślenie swojej dalszej ścieżki zawodowej, ale również na ewentualne znalezienie nowej pracy. Nawiasem mówiąc, VB Leasing w restrukturyzacji nadal zatrudnia, co ma związek właśnie z koniecznością zabezpieczenia bieżącej działalności operacyjnej. Aby temu sprostać, konieczne jest rekrutowanie nowych pracowników w miejsce tych, którzy zdecydowali się odejść z pracy,
- zarządzanie portfelem wierzytelności,
- świadczenie usług na rzecz klientów.
W sumie podjęte dotychczas działania sanacyjne umożliwiły spłatę wierzytelności na kwotę 3 mld złotych wraz z odsetkami. Spółka realizuje także terminowo bieżące zobowiązania finansowe.
VB Leasing – restrukturyzacja w jej dotychczasowym przebiegu jednoznacznie to potwierdziła – na bieżąco realizuje przyjęty harmonogram procesowania. To również niezwykle istotna kwestia. Plan restrukturyzacyjny – którego opracowanie i wdrożenie jest obowiązkowe w ramach każdego takowego postępowania – musi być realizowanie zgodnie z przyjętymi założeniami, aby nie narazić się na zarzuty, które mogą doprowadzić do braku sukcesu postępowania.
Przeczytaj również: Prawo upadłościowe a restrukturyzacyjne – jakie są różnice?
VB Leasing w restrukturyzacji – co warto wiedzieć?
Restrukturyzacja VB Leasing należy do najbardziej złożonych postępowań restrukturyzacyjnych, jakie toczą się obecnie w Polsce. Jednak jego dotychczasowy przebieg pozwala żywić nadzieję na pozytywne zakończenie w postaci przyjęcia i zatwierdzenia układu.
Na obecnym etapie postępowania – a warto podkreślić, że omawiana restrukturyzacja toczy się w ramach postępowania sanacyjnego – kluczowym zagadnieniem pozostaje wypełnianie bieżących zobowiązań oraz intensyfikacja prac nad zawarciem układu. Według dostępnych informacji propozycje układowe są już negocjowane z wierzycielami, co daje nadzieję na sukces.
Na obecnym etapie spółce udało się zapewnić stabilną obsługę swojego portfela wierzytelności oraz zagwarantować zabezpieczenie interesów klientów. W kontrolowany sposób jest także prowadzona polityka zatrudnienia. To pokazuje, że właściwie zawsze restrukturyzacja jest najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej, w której znalazła się firma. Podjęcie postępowania restrukturyzacyjnego daje realne szanse na wyjście z zadłużenia, przez co z pewnością stanowi lepszą opcję niż ogłoszenie upadłości.