Dobry prawnik od długów musi posiadać szereg cech, bez których właściwie nie da się skutecznie świadczyć pomoc prawną dla zadłużonych klientów, którzy chcą wyjść z kryzysu związanego z trudnościami w spłacie zobowiązań. Na najważniejsze z nich wskazuje radca prawny od wielu lat zajmujący się oddłużaniem przedsiębiorców i konsumentów.
Spis treści:
- Dobry prawnik od długów – najważniejsze cechy, którymi powinien się wyróżniać
- Kompetencje prawnika od długów
- Kiedy udać się do prawnika od zadłużeń?
- Oddłużanie przedsiębiorstwa – jak znaleźć dobrego prawnika?
- Dlaczego restrukturyzacja to korzystna metoda oddłużenia firmy?
- Dobry prawnik od długów – jak go znaleźć?
Problem ze spłatą zadłużenia dotyczy coraz większej liczby osób i innych podmiotów prawa. Jednoznacznie wskazują na to chociażby statystyki. Warto więc wiedzieć, co można zrobić, aby rozwiązać tego rodzaju problemu. Okazuje się, że jedną z ważniejszych decyzji jest wybór dobrego prawnika od zadłużenia. Jak go znaleźć? Jakimi cechami powinien charakteryzować się taki prawnik?
Dobry prawnik od długów – najważniejsze cechy, którymi powinien się wyróżniać
Dobry prawnik od długów przede wszystkim powinien wiedzieć, w jaki sposób należy przeprowadzić proces oddłużenia. Ma to decydujące znaczenie zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Choć trzeba pamiętać, że w każdym z tych przypadków proces oddłużenia różni się. Ogólnie rzecz ujmując, rozwiązanie problemu zadłużenia może nastąpić poprzez:
- Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego lub ogłoszenie upadłości. Mechanizmy te dostępne są dla tych, którzy posiadają zdolność restrukturyzacyjną lub upadłościową. Są to przede wszystkim przedsiębiorcy, bez względu na formę prawną prowadzonej przez nich działalności gospodarczej;
- Warto pamiętać, że konsumenci – czyli osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczą, a także co prawda prowadzący ją, ale dokonujący czynności prawnych niezwiązanych bezpośrednio z jej przedmiotem – mogą korzystać z analogicznych rozwiązań „oddłużeniowych”. Należy do nich upadłość konsumencka oraz postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej;
- Poza tym oddłużenie można też przeprowadzić bez korzystania ze sformalizowanych procedur, a jedynie z ogólnych rozwiązań, jak np. negocjacje z wierzycielami.
Prawnik od długów zawsze musi dostosować metodę oddłużenia do sytuacji konkretnego dłużnika. W przeciwnym razie rzadko kiedy udaje się rozwiązać problem z zadłużeniem.
Kompetencje prawnika od długów
Cechy, którymi powinien wyróżniać się prawnik od zadłużeń, to przede wszystkim:
- Szeroka wiedza dotycząca przepisów prawa oraz praktyki ich stosowania – w zakresie kwestii zadłużenia;
- Bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw oddłużeniowych przedsiębiorców i konsumentów;
- Umiejętności prowadzenia trudnych negocjacji.
Bez tych cech właściwie niemożliwa jest skuteczna pomoc klientowi, który boryka się z trudnościami w spłacie zadłużenia. Warto pamiętać o tym, że oddłużenie zawsze wiąże się z koniecznością prowadzenia – nieraz bardzo trudnych – negocjacji z wierzycielami. W końcu od ich gotowości pójścia na kompromis przeważnie zależy to, czy w ogóle uda się wypracować strategię spłaty, dzięki której dłużnik będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Dlatego w takich sprawach umiejętności negocjacyjne są tak niezwykle istotne.
Przeczytaj także: Umorzenie długu bankowego – na czym polega i kiedy jest możliwe?
Kiedy udać się do prawnika od zadłużeń?
Prawnik zajmujący się długami powinien zacząć działać jak najszybciej. Najlepiej więc skorzystać z jego pomocy, jak tylko na horyzoncie pojawią się pierwsze problemy ze spłatą zadłużenia. Każdy dzień zwłoki działa tu na niekorzyść dłużnika, potęgując trudności ze spłatą. Dlatego w przypadku przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem jest bieżąca obsługa prawna, którą świadczy radca prawny lub adwokat od długów. Wówczas taki specjalista na bieżąco bada finanse firmy oraz strukturę zadłużenia, co pozwala mu zawczasu wychwycić moment, w którym należy wdrożyć typowo oddłużeniowe działania.
Natomiast w przypadku konsumentów – jeżeli w ogóle nie prowadzą oni działalności gospodarczej – przeważnie wystarczające jest udanie się do zawodowego prawnika wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze trudności z zadłużeniem. Nierzadko dzięki temu udaje się uzyskać oddłużenie bez rozpoczynania formalnych procedur, przykładowo upadłości konsumenckiej.
Oddłużanie przedsiębiorstwa – jak znaleźć dobrego prawnika?
Dobry prawnik od długów przeważnie jest poszukiwany w pierwszej kolejności przez przedsiębiorców. Wynika to z wielu przyczyn, ale najczęściej prowadzący własną działalnością gospodarczą – ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie, czy korzystanie ze specjalistycznej pomocy – są w stanie szybciej, niż konsumenci zorientować się, że z finansami dzieje się coś złego. Jakie więc cechy powinien posiadać dobry prawnik od długów przedsiębiorstwa? Taki prawnik powinien odznaczać się:
- Sporym doświadczeniem w prowadzeniu spraw restrukturyzacyjnych. Postępowania uregulowane w Prawie restrukturyzacyjnym stanowią podstawową metodę oddłużania przedsiębiorstw, dlatego tak ważne są umiejętności z zakresie stosowania odnoszących się do nich przepisów;
- Biegłością w prawie gospodarczym. Bez tego nie da się właściwie przygotować strategii postępowania, przekładającej się przede wszystkim na opracowanie planu restrukturyzacyjnego oraz propozycji układowych;
- Dobrym zrozumieniem prawideł rządzących prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Jest to niezbędna umiejętność do przewidzenia kierunków, w którym powinno podążać przedsiębiorstwo nie tylko po to, aby uniknąć upadłości, ale rozwinąć swoją działalność.
Skoro prawnik od długów zajmuje się przede wszystkim rozwiązywaniem trudności z ich spłatą, a najlepszą metodą służącą osiągnięciu tego celu – w przypadku przedsiębiorców – jest postępowanie restrukturyzacyjne, to warto zastanowić się jakie korzyści płyną z restrukturyzacji.
Dlaczego restrukturyzacja to korzystna metoda oddłużenia firmy?
Restrukturyzacja należy do postępowań sądowych, jednak skala zaangażowania sądu w jej przebieg zależy od rodzaju postępowania, który wybierze dłużnik. Wspólną cechą każdej procedury restrukturyzacyjnej jest dążenie do zawarcia układu przez dłużnika z wierzycielami, w którym określa się metody restrukturyzacji zobowiązań. W tym kontekście warto pamiętać, że:
- W układzie można zawrzeć wszelkie metody oddłużenia, które nie są sprzeczne z prawem;
- Dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu dłużnik może zyskać ochronę przed egzekucją komorniczą, co pozwala mu skupić się wyłącznie na prowadzeniu biznesu;
- Restrukturyzacja oznacza korzyści także dla wierzycieli – często jest to dla nich jedyna szansa uzyskania zaspokojenia swoich należności, w wyższym stopniu, niż byłoby to możliwe przy prowadzeniu standardowej egzekucji komorniczej.
Przeczytaj także: Wtórne postępowanie upadłościowe – na czym polega?
Dobry prawnik od długów – jak go znaleźć?
Dobry prawnik od długów musi wiedzieć, co zrobić, aby rozwiązać problemy z ich spłatą. Do tego potrzeba naprawdę sporej wiedzy i umiejętności prawniczych oraz negocjacyjnych. Dlatego zawodowego prawnika, który poradzi sobie z zadłużeniem, należy szukać przede wszystkim wśród radców prawnych i adwokatów posiadających spore doświadczenie w oddłużaniu, a w tym zwłaszcza w stosowaniu Prawa restrukturyzacyjnego oraz Prawa upadłościowego. Są to ustawy dedykowane oddłużaniu przedsiębiorców i konsumentów, stąd doświadczenie w ich stosowaniu – oraz związanych z nimi innych aktów prawnych – jest najlepszą rekomendacją dla każdego prawnika zajmującego się zadłużeniem.