Outsourcing bez wątpienia jest narzędziem nowoczesnego zarządzania, dzięki któremu przedsiębiorca może skupić się na rozwoju kluczowych segmentów swojej firmy, korzystając z zasobów podmiotów trzecich. Jeżeli przeczytasz poniższy tekst, temat outsourcingu nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic!
Z artykułu dowiesz się:
- na czym polega outsourcing;
- kiedy należy go wprowadzić;
- jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z omawianym rozwiązaniem.
Spis treści:
- Outsourcing – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
- Outsourcing pracowniczy – korzyści i zagrożenia dla firm
- Outsourcing IT – obsługa informatyczna firm
- Outsourcing procesowy – jak zewnętrzna obsługa procesów może wpłynąć na Twoją firmę?
- Outsourcing – kompendium najważniejszych informacji
Jak zbudować dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo? To pytanie, nad którym pochyla się każdy właściciel biznesu. Budowa firmy to skomplikowane wyzwanie, jednak istnieje szereg metod pozwalających na jego ułatwienie. Jednym z nich jest outsourcing. Na czym polega? Wyjaśnimy to poniżej, ponieważ każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, czym on jest.
Outsourcing – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
Outsourcing oznacza wydzielenie ze struktury przedsiębiorstwa niektórych jego funkcji bądź zadań i przekazanie ich zewnętrznemu podmiotowi, najczęściej firmie specjalizującej się w dostawie usług opartych na specyficznym know-how bądź na zaawansowanych technologiach. Aby dobrze zrozumieć co to znaczy outsourcing warto podkreślić, że standardowo wyróżnia się jego dwa kluczowe rodzaje:
- outsourcing kapitałowy – sprowadzający się do wyodrębnienia w przedsiębiorstwie działu zajmującego się daną tematyką bądź powołania tzw. spółki-córki dedykowanej wykonywaniu ściśle ustalonych usług, np. prawnych, księgowych czy informatycznych;
- outsourcing zewnętrzny (kontraktowy) – w którym przedsiębiorca nawiązuje współpracę z zewnętrzną firmą dostarczającą wybrany przez niego typ usług.
Rynek usług outsourcingowych jest na tyle rozbudowany, że praktycznie każdy przedsiębiorca może na nim znaleźć to, czego szuka. Decydując się na outsourcing sam decydujesz, z jakich usług oraz na jakich zasadach chcesz skorzystać. Z dostawcą usług należy zawsze indywidualnie ustalać warunki współpracy, co pozwala na sięgnięcie po optymalne rozwiązania.
Outsourcing pracowniczy – korzyści i zagrożenia dla firm
W praktyce często spotykanym rozwiązaniem jest outsourcing pracowniczy. W tej formule przedsiębiorca nie staje się stroną stosunku pracy, ale korzysta z usług pracowników „dostarczanych” przez zewnętrzną wobec siebie agencję zatrudnienia. Obok omawianego rozwiązania pojawia się również leasing pracowników, który pozostaje charakterystyczny dla pracy tymczasowej. Jaka więc istnieje zależność na linii leasing pracowniczy a outsourcing? Otóż kluczowa różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami związana jest właśnie z tymczasowością leasingu pracowniczego.
Outsourcing niesie za sobą szereg korzyści, a są nimi:
- pozyskanie zasobów, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje. Przeważnie chodzi tu o wiedzę ekspercką bądź zaawansowane technologie, których samodzielne posiadanie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów;
- zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej;
- eliminacja części ryzyk biznesowych;
- poprawa efektywności zarządzania firmą.
Jednak outsourcing – w tym outsourcing pracowniczy – niesie ze sobą również zagrożenia dla firm. W tym kontekście trzeba pamiętać, że outsourcing:
- może doprowadzić do uzależnienia się przedsiębiorcy od dostawców, z których usług korzysta;
- wiąże się z ryzykiem ograniczenia dostępu do zasobów niezbędnych do funkcjonowania firmy;
- może prowadzić do pogorszenia jakości świadczonych usług bądź dostarczanych towarów;
- stwarza ryzyka z zakresu zgodności z prawem – przede wszystkim z normami prawa pracy.
Outsourcing pracowniczy czy jakiekolwiek inny jest dobrym rozwiązaniem jedynie pod warunkiem jego optymalnego zastosowania. To z kolei jest możliwe, gdy posiada się odpowiednią wiedzę i doświadczenie niezbędne w zarządzaniu. Dlatego outsourcing w firmie najlepiej przeprowadzać pod okiem doświadczonych specjalistów z tego zakresu.
Zobacz też: Na czym polega umowa zlecenia – rozwiewamy wątpliwości!
Outsourcing IT – obsługa informatyczna firm
Outsourcing standardowo dotyczy usług specjalistycznych, jakie są niezbędne w funkcjonowaniu danej firmy, a jednocześnie nie należą do jej istotny, dzięki czemu bez problemu mogą być świadczone z zewnątrz. Jednym z klasycznych przykładów może tu być obsługa informatyczna firm.
Rzeczywiście współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w jakiejkolwiek branży bez dostępu do – nieraz naprawdę zaawansowanych – rozwiązań informatycznych. Zewnętrzny dostawca technologii informatycznych gwarantuje:
- zbudowanie środowiska informatycznego dedykowanego danemu przedsiębiorstwu;
- dostęp do profesjonalnego serwisu rozwiązań informatycznych;
- możliwość zabezpieczenia dostępu do istniejących technologii lub zbudowanie rozwiązań jedynie na potrzeby firmy.
Outsourcing IT dla sporej liczby firm oznacza znaczne oszczędności. Samodzielne budowanie infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa pozostaje zadaniem niezwykle kosztownym i czasochłonnym, przez co sięgnięcie po usługi zewnętrzne po prostu jest tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem. notarialnym. Skorzystanie z innej formy jest po prostu nieskuteczne, czyli nie wywołuje skutków prawnych. Jednocześnie już z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu powstaje fundacja rodzinna w organizacji. Zadaniem fundacji rodzinnej w organizacji jest zarządzanie we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewnienie jego ochrony.
Outsourcing procesowy – jak zewnętrzna obsługa procesów może wpłynąć na Twoją firmę?
Interesującym rozwiązaniem w przedmiotowym temacie pozostaje outsourcing procesowy, w którym przedsiębiorca przekazuje innemu podmiotowi zarządzanie procesami i funkcjami niemającymi podstawowego charakteru dla firmy. Dobrą ilustracją dla tego, czym jest outsourcing procesowy, jest wynajem powierzchni magazynowej wraz z niezbędną infrastrukturą i pracownikami do jej obsługi.
Czytaj także: Umowa spółki z o.o. – dlaczego warto zlecić jej napisanie specjaliście i jak ją zmienić?
Outsourcing – kompendium najważniejszych informacji
Istotą outsourcingu jest korzystanie przez przedsiębiorcę z zasobów zewnętrznych po to, aby nie musieć samodzielnie organizować określonych zadań. Outsourcing przeważnie wykorzystywany jest do zapewnienia dostępu do księgowości, obsługi prawnej bądź usług informatycznych. Wskazane rozwiązanie pozwala na optymalizację kosztów działalności, jednak stwarza ryzyko w zakresie zbyt silnego uzależnienia się od usług zewnętrznych, co może utrudniać budowę właściwej struktury przedsiębiorstwa. Tym samym outsourcing musi opierać się na solidnych analizach, opracowanych przez specjalistów od zarządzania.
Ustawa o fundacji rodzinnej – podsumowanie najważniejszych informacji
Ustawa o fundacji rodzinnej reguluje najważniejsze zasady dotyczące powoływania takiej fundacji i zarządzania nią. Fundację rodzinną zaś tworzy się po to, aby ułatwić przekazanie majątku rodzinnego tzw. beneficjentom fundacji. Są oni uprawnieni do otrzymywania od fundacji określonych w statucie świadczeń, np. finansowych. Jednak to od samego fundatora zależy, kto zostanie ustanowiony beneficjentem. Ma on w tym zakresie pełną swobodę. Zawsze jednak ważne jest, aby tworząc fundację rodzinną i zarządzając nią przestrzegać wszystkich przepisów wskazanej ustawy. W przeciwnym razie fundacja rodzinna nie spełni swojej roli.