Opóźnienia w płatnościach bez wątpienia są jednym z poważniejszych problemów, jakie mogą napotkać przedsiębiorcy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można ich uniknąć, a przynajmniej zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia. Jednym ze środków do osiągnięcia tego celu jest faktoring. W poniższym tekście wyjaśnię, czym on dokładnie jest. Dzięki jego lekturze dowiesz się m.in.:
– jakie są rodzaje faktoringu;
– ile kosztuje faktoring;
– jak przygotować się do skorzystania z tej usługi.
Spis treści:
- Faktoring – co to jest i jak działa?
- Rodzaje faktoringu – pełny, niepełny i odwrotny
- Koszt faktoringu – ile to kosztuje firmę?
- Faktoring online – szybki i wygodny dostęp do finansowania
- Najważniejsze informacje o faktoringu
Przedsiębiorstwo do swojego funkcjonowania potrzebuje stałego dopływu gotówki. Bez niej nie tylko niemożliwe jest zarządzanie firmą, ale również zabezpieczenie jej bieżącego działania lub rozwoju.
Nierzadko nawet dobry poziom operacyjny nie zabezpiecza przedsiębiorstwa przed brakiem gotówki. Wystarczy, że kontrahenci spóźniają się z płatnościami, bądź terminy regulowania faktur są odległe. Rozwiązaniem na te problemy często okazuje się faktoring. Czym on jest?
Faktoring – co to jest i jak działa?
Faktoring to – mówiąc najprościej – wykup faktur. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca zyskuje możliwość zamiany wystawionej faktury na gotówkę, bez konieczności oczekiwania na płatność ze strony kontrahenta. Faktoring dla firm jest tym samym wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym zapewnić stały dopływ gotówki do biznesu, która stanowi niezbędny element do zapewnienia płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Wiedząc, co to jest faktoring, trzeba pamiętać, że nie jest to rozwiązanie na wszelkie możliwe trudności z płatnością za towary i usługi świadczone przez przedsiębiorcę. Warto mieć na uwadze, że:
- decydując się na faktoring, należy solidnie przeanalizować umowę z firmą świadczącą takowe usługi (faktorem). Taki kontrakt powinien zabezpieczać interesy stron, dlatego nie nie może on zawierać dwuznacznych zapisów i kruczków prawnych, które mogą być zagrożeniem dla zainteresowanej tą usługą firmy;
- standardowo usługa faktoringu dotyczy faktur nieprzeterminowanych. Jednak te, które są nieopłacone w terminie również można przenieść na inny podmiot, chociażby na podstawie umowy cesji wierzytelności;
- przeważnie faktoring jest rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorstwa, których faktury mają odległy termin płatności. Nie ma jednak przeszkód, aby po tę usługę sięgnęły również inne podmioty. Faktoring dla małych firm bywa pożądanym wsparciem, dzięki zapewnieniu stałego dopływu gotówki.
Aby skorzystać z opisywanego procesu, ważne jest znalezienie faktora oraz zawarcie z nim umowy. Jednak w praktyce faktoringi to tak naprawdę wiele różnych produktów finansowych, znacznie różniących się między sobą egzekucją rozwiązań. Jakie więc są rodzaje faktoringu? Co je wyróżnia?
Rodzaje faktoringu – pełny, niepełny i odwrotny
W praktyce wyróżnia się wiele różnych rodzajów tej usługi. Dla najczęściej spotykanych należy faktoring:
- z regresem (pełny) – w tym przypadku faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta przedsiębiorcy;
- odwrotny – tutaj podmiot pokrywa należności firmy wobec jej dostawców, w zamian spłacając faktora. Często tego rodzaj faktoringu pozwala na uzyskanie odroczonego terminu płatności;
- z regresem (niepełny) – faktor nie przejmuje na siebie ryzyka niewypłacalności podmiotu wykazanego na fakturze. Jeżeli więc nie spłaci on należności faktorowi, to korzystający z faktoringu będzie zobowiązany to zrobić;
- zaliczkowy – faktor, po zawarciu umowy, od razu wypłaca zaliczkę na poczet całości kwoty wykazanej w dokumentach;
- dyskontowy – faktor otrzymuje spłatę całości należności bezpośrednio po zawarciu umowy;
- cichy – odbiorca faktury nie dowiaduje się o zawartej umowie z faktorem i o przeniesieniu na niego praw wynikających z tego dokumentu.
Zobacz też: Nota obciążeniowa a faktura – czym się różnią?
Koszt faktoringu – ile to kosztuje firmę?
Jeśli chodzi o koszt faktoringu – to tak samo, jak w przypadku innych usług – jest zróżnicowany. Właściwie każda firma faktoringowa ma swój indywidualny cennik, który może brać pod uwagę wiele czynników. Zakładając jednak, że usługa nie ma dotyczyć jednej czy kilku faktur, ale ich większej liczby, koszt faktoringu jest porównywalny z kosztami kredytu obrotowego.
Zróżnicowanie kosztów, jakie trzeba ponieść za faktoring, jest jedną z podstawowych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze usługodawcy. Warto dodać, że faktorzy często są otwarci na negocjacje w obszarze kosztów czy innych warunków umowy. Korzystanie z tych możliwości oraz umiejętnie przeprowadzone rozmowy mogą prowadzić do wynegocjowania o wiele lepszych warunków kontraktu niż pierwotnie oferowane.
Faktoring online – szybki i wygodny dostęp do finansowania
Aby zawrzeć umowę faktoringu, nie trzeba wychodzić z biura. Faktoring online pozwala zawrzeć taką umowę za pośrednictwem internetu. Trzeba jednak uważać na to, aby nie dać się nabrać na nieuczciwych dostawców.
Zawsze przed podpisaniem umowy o faktoring trzeba sprawdzić usługodawcę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozostaje tu poleganie przede wszystkim na firmach faktoringowych o potwierdzonej oraz ugruntowanej renomie. W tym kontekście prawie zawsze dobrym pomysłem jest zapoznanie się z faktoringiem oferowanym przez banki. Większość z nich ma swojej ofercie takie usługi.
Nierzadko przed zawarciem umowy fizycznej lub w przypadku faktoringu online usługodawca sprawdza zdolność przedsiębiorcy do opłacenia działań. Dlatego przed podpisaniem kontraktu zdarza się konieczność przedstawienia przez firmę (w zależności od formy prawnej, w jakiej prowadzi swój biznes) takich dokumentów, jak:
- księga przychodów i rozchodów;
- zeznanie PIT lub CIT;
- bilans;
- rachunek zysków i strat;
- sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Przeczytaj również: Prawo upadłościowe a restrukturyzacyjne – jakie są różnice?
Najważniejsze informacje o faktoringu
Faktoring to optymalne rozwiązanie dla firm stosujących odroczone terminy płatności – zwłaszcza gdy te są stosunkowo odległe, a przedsiębiorca potrzebuje stałego dopływu gotówki. Usługa ta jest płatna, a jej koszty można porównać do kosztów kredytu obrotowego.
Faktoring pozwala na poprawę płynności finansowej firmy oraz na uniknięcie opóźnień w płatnościach. Standardowo, jak w przypadku innych usług finansowych, przed zawarciem umowy opisywanej usługi należy dokładnie przeanalizować jej treść. Wcześniej warto też podjąć się negocjacji jej warunków.